|   Úvod   |   Jak pomoci zraněným živočichům   |   Děti Země  |   Econnect
O KODASu Programy a projekty Kalendář akcí Podpořte nás Publikace Sponzoři Odkazy

Akce Falco

Hlavní náplní projektu Falco je zajišťování ostrahy ohrožených hnízd vzácných dravců v rámci Akce Falco a Akce Aquila. Okrajově se snažíme sledovat problematiku ilegálního obchodu s ohroženou přírodou a tzv. ptačí kriminality.

Falco je latinské jméno pro sokolovité dravé ptáky, Aquila je latinské jméno pro některé druhy orlů. Slova Falco a Aquila se staly pro mnoho lidí symbolem ohrožené přírody a bojem o její záchranu. Tyto dvě skupiny dravých ptáků z naší přírody téměř vymizely díky lidské neznalosti a hamižnosti. Za vejce či mládě vzácného dravce jsou totiž někteří lidé ochotní zaplatit závratnou sumu a proto se u nás začala vykrádat hnízda dravců ve velkém. Díky dalším faktorům, jako je nedostatek vhodných hnízdišť, úrazy na sloupech elektrického vedení atd., došlo k postupnému zestárnutí rodičovských párů a drastickému snížení jejich počtu až na pokraj vyhynutí.

V roce 1990 se rozhodla malá skupinka ochránců přírody zabránit vykrádání hnízd vzácných dravců přímou ostrahou do doby, než se mláďata naučí létat a nebudou bezmocná proti vykradačům a rušení návštěvníky přírody.

V tomto roce se sedmi desítkám dobrovolných strážců podařilo uhlídat v jedné z oblastí výskytu vzácných sokolovitých dravců rarohů velkých jediné hnízdo, ze kterého vylétla čtyři mláďata. Ostatní tehdy nestřežená hnízda, byla v této oblasti vykradena. Dnes už nikdo neví, kdo ze strážců tuto akci poprvé nazval Akce Falco podle latinského jména pro sokolovité dravce. V roce 1993 vznikla v jiné časti slovenských hor sesterská Akce Aquila podle latinského jména pro orla královského, jehož hnízda jsou v rámci této akce střežena.

kodas-dz@email.cz   |   © KODAS při sdružení Děti Země 2004