|   Úvod   |   Jak pomoci zraněným živočichům   |   Děti Země  |   Econnect
O KODASu Programy a projekty Kalendář akcí Podpořte nás Publikace Sponzoři Odkazy

Akce Falco

> jak hlídat a uhlídat

Před chvilkou odjela předešlá skupina strážců a místní pracovník správy CHKO nebo NP, který vám vysvětlil co a jak a ukázal kde je hnízdo a jaké krasavce to vlastně budete týden hlídat. S ostatními už jste se domluvili jak se budete střídat a na ukrácení času na první hlídce pro vás máme další důležité a potřebné informace, které vám pomohou. Pro strážce z minulých let to bude oprášení známých věcí a pro nové strážce nové informace.

 1. Právě asi sedíte na strážním stanovišti a určitě jste dostali informace kam z něj smíte a kam nesmíte. Chovejte se prosím podle toho - na některých místech můžete rušit hnízdící ptáky a některá mohou být nebezpečná pro vás. Na tomto místě musí být vždy alespoň jeden strážce, který bude mít hnízdo pod kontrolou.
 2. Rozhlédněte se po okolí a až vás vystřídají, tak si ho projděte a podívejte se do mapy kam vedou jednotlivé cesty. Nevíte kdy budete potřebovat vědět kam jede třeba podezřelé auto.
 3. Přečtěte si strážní deník. Najdete v něm informace od předcházejících strážců co se kolem hnízda děje, co můžete čekat a třeba i co zajímavého můžete v okolí vidět. Sami nezapomeňte pravidelně zapisovat vše co se na hnízdě a kolem něj děje, pohyb podezřelých lidí, dopravních prostředků atd.
 4. Od čtení vás vyrušil křik ptáků na hnízdě a nebo podezřelí zvuk? Podívejte se dalekohledem co se děje.
  1. Kolem hnízda prolétá jiný dravec a vás možná čeká úchvatná podívaná vzdušných soubojů - víc než se dívat udělat nemůžete a nezapomeňte o tom napsat do denníku.
  2. Nedaleko hnízda se usadila rodinka a připravuje si odpolední svačinku. V kapse by jste měli mít pověření strážce ochrany přírody. Někdo z vás by měl zůstat na stanovišti a ostatní vyrazit rodinku slušně vyprovodit mimo střeženou lokalitu. V případě, že se Vám to nepodaří, zavolejte o pomoc na správu a nebo Policii.
  3. U skalní stěny vidíte horolezce - platí stejné jak v bodě b) s tím, že v této lokalitě není povolená horolezecká činnost.
  4. Vidíte jak někdo leze do hnízda - okamžitě volejte správu a Policii. Někdo zůstaňte na stanovišti a sledujte co se na hnízdě děje - ostatní běžte k hnízdu - nehrajte si na hrdiny - v případě, že se vykradač teprve chystá vyšplhat ke hnízdu, tak se jej snažte vyplašit - ale ne chytit - může to být nebezpečné a vždycky je důležitější váš život - než mláďata. Vykradač jíž odchází s mláďaty - nesnažte se jej zastavit (když neznáte bojová umění) ale sledujte jej a snažte se zjistit kam směřuje, možná má u cesty auto a je potřeba zjistit poznávací značku a protože tato cesta vede jen do Horní Dolní, tak tam můžete přivolat Policii.
 5. Nechci vás strašit, ale všechny předcházející situace mohou nastat a vy na ně musíte být připraveni.
 6. Na hnízdě se nic neděje a vás za chvilku vystřídají další strážci. Vždycky musíte počkat na vystřídání - nelze odejít a doufat, že oni za deset minut přijdou. Vždycky se spolu domlouvejte kde vás v případě potřeby najdou a nebo, že odcházíte na nákup, na výlet, do okolí a musejí se spolehnout sami na sebe. Informace kam na nákup, pro vodu, a dobít baterku či mobil vám předali předcházející strážci a nebo pracovník správy.
 7. Je noční hlídka a vy posloucháte každý podezřelí zvuk a houkající sovy. Jste zde od toho, aby jste možného pytláka vyplašili svou přítomností - nesnažte se ho chytat v temném lese. Nejvíce ostražití musíte být při úsvitu - to může být jejich čas. Když se nic neděje, tak pohled na vycházející sluníčko a ptačí koncert stojí za probdělé ráno.
 8. Jste v chráněném území a i pro vás platí podmínky jeho ochrany - strážci sedící kolem ohně velice špatně mohou argumentovat a upozorňovat někoho na omezení vstupu..
 9. Je zde zapůjčené vybavení (svítilny, dalekohledy...) vše by mělo být připraveno na to, že za minutu musíte zasáhnout. V případě poruchy nebo poškození se neprodleně obraťte na pracovníka správy. Bohužel naše možnosti na nákup vybavení jsou velice omezené a tak se prosím k němu tak chovejte.
 10. Je tady sobota - den odjezdu. Když to půjde, vydržte alespoň někdo do příjezdu další skupiny a nebo alespoň pracovníka správy a předejte pomyslné žezlo, se kterým předáváte i svůj čas a odpovědnost všech předešlých strážců těm dalším.
 11. Odjeli jste domů, ale stýská se vám po sokolech a tak se rozhodnete vydat se alespoň na víkend podívat na lokalitu. Nedělejte to bez domluvy s pracovníkem správy, jinak budete považováni za vetřelce a strážci by vás měli vykázat. Dovedete si představit, kdyby to napadlo všechny strážce hlídající před vámi !
 12. Když budete chtít informace o pokračování hlídání, tak zavolejte pracovníkovi zprávy nebo koordinátorovi náboru strážců, určitě se dozvíte vše potřebné.
 13. Bude pro nás velice užitečné, budete-li v průběhu Falca vše zajímavé fotografovat a pořízené fotografie nám poskytnete pro potřeby nadací nebo přednášek.
 14. Informace o sokolech najdete v brožurce, nechte jí zde prosím i pro ostatní.

Snad jsme na nic nezapomněli a doufáme, že informace o chování při ohrožení hnízda nebudete potřebovat a čeká vás týden krásných zážitků. Velké díky za pomoc za sebe i za dravce a doufám, že se za rok zase uvidíme.

kodas-dz@email.cz   |   © KODAS při sdružení Děti Země 2004