|   Úvod   |   Jak pomoci zraněným živočichům   |   Děti Země  |   Econnect
O KODASu Programy a projekty Kalendář akcí Podpořte nás Publikace Sponzoři Odkazy

Akce Falco

> kdo ohrožuje hnízda

Překupníci zvířat - i přesto že mláďata vzácných dravců se dají koupit z umělých odchovů, stále se najdou lidé, kterým nevadí, že ničí jedno z posledních hnízd. Pro vidinu zisku, nemají svědomí.

Neukáznění horolezci - skalní stěny, které jsou častými hnízdišti vzácných dravců jsou i cílem horolezců. Na těchto místech je však horolezecká činnost zakázána i přesto se však najdou někteří horolezci, kteří tento zákaz porušují a při jejich i několika hodinovém pobytu na skalní stěně, může dojít k opuštění hnízda a zastydnutí vajíček čí úhynu mláďat.

Senzace chtiví fotografové - pro snímek, který nikdo jiný nemá jsou někteří fotografové ochotní udělat cokoliv. Při přiblížení k hnízdu, aby fotografie byla co nejlepší, může dojít k vyplašení rodičovského páru a opuštěné hnízda . V případě, že se u hnízda vystřídá několik takových fotografů, je jeho zničení takřka jisté. Připomínáme, že pro fotografování zvláště chráněných ptáků na hnízdech, musí být výjimka ze zákona o ochraně přírody.

Výletníci - mnohdy nerespektují omezení vstupu z důvodu hnízdění ohrožených dravců. Když se z hnízdní stěny přijde rozhlédnout pokřikující zájezd, je zničení hnízda po vyplašení samičky takřka jisté.

Lesní dělníci - toto ohrožení je většinou neúmyslné. Při lesní těžbě nedaleko hnízdiště, může dojít tak, jako v předchozích případech k opuštění hnízda rodičovským párem.

kodas-dz@email.cz   |   © KODAS při sdružení Děti Země 2004