|   Úvod   |   Jak pomoci zraněným živočichům   |   Děti Země  |   Econnect
O KODASu Programy a projekty Kalendář akcí Podpořte nás Publikace Sponzoři Odkazy

Akce Falco

> případy ohrožení hnízd

Je mlhavé ráno jarního dne roku 1990 nedlouho před úsvitem. Hlídka dobrovolných strážců zaslechla podezřelý zvuk nedaleko hnízda. Okamžitě vyráží k hnízdnímu stromu a ve svitu baterky vidí utíkajícího muže, který zmizel mezi stromy. Jen diky ostražitosti strážců, se podařilo hnízdo i tuto noc uhlídat.

V roce 1998 zahnízdil pár rarohů velkých na skále v jednom z nejnavštěvovanějších míst jižní Moravy. I přes omezení vstupu na hnízdní skálu, docházelo neustále k pohybu návštěvníků. Jen díky ostraze lokality dobrovolnými strážci se podařilo vstupu výletníku zabránit a nedošlo k vyplašení samičky sedící na vajíčkách a opuštění hnízda.

V roce 1999 zahnízdil pár rarohů velkých na stromě kdesi na jihu Moravy na dobře ukrytém místě, kde by jej nikdo nehledal. Ochránci přírody hnízdo pravidelně kontrolovali. Při jedné z kontrol, zjistil jeden z nich při příchodu k hnízdu, že jsou u něho tři muži s horolezeckou výstrojí. Když ho spatřili, dali se na útěk a na cestě zůstal jen zvířený prach a zvuk odjíždějících motorek. Na hnízdě zůstalo jen jedno mládě. Jedno bylo ukradeno a nejsmutnější pohled byl na dvě mrtvá mláďata pod hnízdem, která byla z neznámých důvodů vykradači usmrcena.

V roce 2001 byl ve slovenských horách přistižen český sokolník při vykrádání hnízda orlů skalních. Tento sokolník byl za nepovolené vybrání mláděte orla odsouzen k ročnímu vězení nepodmíněně. Hájil se tím, že chtěl mládě zachránit, proč zachraňoval silnější ze dvou mláďat však vysvětlit již nedokázal.

V roce 2001 došlo při nepovoleném horolezeckém výstupu na skalní stěnu k vyplašení samičky sokola stěhovavého sedící na vajíčkách, která hnízdo opustila.

Toto jsou jen některé případy ohrožení a zničení hnízd.

kodas-dz@email.cz   |   © KODAS při sdružení Děti Země 2004