|   Úvod   |   Jak pomoci zraněným živočichům   |   Děti Země  |   Econnect
O KODASu Programy a projekty Kalendář akcí Podpořte nás Publikace Sponzoři Odkazy

Aktuality

Pozvánka na letní tábor do Vendolí

01.07. 2012
Každoroční letní setkání KODAS a jeho příznivců v záchranné stanici Zelené
Vendolí spojené s brigádnickou pomocí ve stanici se bude letos konat od středy 1. 8. do neděle 5. 8. 2012

Vendolí najdete kousek od Svitav, informace o stanici jsou k na této adrese -
http://zelene.vendoli.sweb.cz/.

Přivezte si stan a spacák, nebo alespoň celtu na přikrytí, spát budeme na louce za stanicí. Také nějaké pracovní oblečení se bude hodit. O jídlo se nám
postarají ve stanici, je vždy výborné.


Přijet a odjet můžete i jiné dny podle vašich možností. Přihlášky a dotazy na
e-mailu pomocprirode@email.cz nebo na telefonu 602 291 763.


Zdraví

Radek Novotný


Klub ochrany dravců a sov při sružení Děti Země
http://kodas.detizeme.cz/
e-mail: kodas-dz@email.cz
mobil: 731 530 278

Vzpomínka na letní tábor KODAS

29.08. 2011
Stanice Zelené Vendolí - Jedenácté letní brigádnické setkání v záchranné stanici Zelené Vendolí bylo tentokrát podmalováno zvukem motorových pil a křovinořezů. Nad psím útulkem zmizel jasan a od náletových dřevin jsme čistili i další místa ve stanici. Vodní ptáci mají nové oplocení kolem svého výběhu, uklidili jsme posečené plochy a zmizely i kopřivy a bodláky ve voliérách, výbězích a podél cest. Během pěti dnů pomáhalo celkem devět dobrovolníků.
Všem za pomoc děkujeme.

Pozvánka do Jaroměře

29.04. 2011
Zdravíme příznivce a přátele KODASu,

Začal další rok, příroda se probudila a i my se alespoň trochu probouzíme - přicházíme s pozvánkou na víkendovku.
První víkendová pomoc záchranným stanicím pro volně žijící živočichy se bude konat v termínu 27. - 29. 5. 2011.
Pomáhat budeme v Jaroměři u Hradce Králové, kde bude práce jak ve stanici, tak případně i na dalších spravovaných nebo užívaných pozemcích a pastvinách. Co přesně to bude se rozhodne podle potřeb stanice a počtu pomocníků přímo na místě.
Spaní v klubovně stanice, sebou spacák, karimatku, jídlo budeme vařit společně. A samozřejmě pracovní oblečení.

Informace o stanici, o aktivitách lidí kolem stanice a také o tomu kudy se do stanice v Jaroměři dostanete jsou na http://www.jarojaromer.cz.
Dotazy, přihlášky, informace na pomocprirode@email.cz

Zdraví a na setkání se těší
David Poláček a Radek Novotný

Pozvánka do Vendolí

27.04. 2010
Vendolí u Svitav - O předposledním květnovém víkendu proběhne v záchranné stanici Zelené Vendolí u Svitav bonusová víkendovka Klubu ochrany dravců a sov. Zima se na stavu stanice jako každý rok významně podepsala, takže není pochyb, že s její jarní údržbou bude spousta práce.
Termín víkendovky je 21. – 23. května. Zelené Vendolí je místo, které důvěrně známe, podrobnější informace jsou tedy určeny novým zájemcům a také všem, kteří do Vendolí chtějí přijet po dlouhé době a potřebují osvěžit paměť. Tyto informace najdete na konci.
Naše práce bude spočívat hlavně v opravě a údržbě voliér. K potřebné výbavě na tuto víkendovku patří spacák a karimatka, pracovní oblečení, hodit se budou i rukavice (máte-li je doma). O jídlo se nám postarají ve stanici, příspěvek na nákup potravin bude asi tak 100,- Kč na celý víkend. Za nepříznivého nočního počasí je možné spát v klubovně, ti otužilejší mohou spát venku, takže stany s sebou.
Pokud se chcete přihlásit, na něco zeptat, něco nám sdělit, směřujte vše na e-mailovou adresu programu, tj. na pomocpritode@email.cz nebo na tel. č. 602 291 763. přes den během některých pracovních povinností telefon občas neberu. Nenechte se tím odradit a připomeňte se v takovém případě sms-kou a já určitě zavolám zpátky.

Záchranou stanici Zelené Vendolí najdete zhruba 6 km od Svitav. Dostat se do Svitav problém není, ze Svitav jezdí do Vendolí vlak. Výstupní stanice se jmenuje Vendolí-zastávka a pak je to asi 3km pěšky. Nebudete-li si jisti, nebojte se zeptat, protože stanici tam dobře znají a cestu k ní vám poradí. Existuje také možnost předběžné domluvy (nejlépe přes e-mail programu viz. výše, případně telefonicky těsně před táborem) a někdo z motorizovaných účastníků vás může vyzvednou ve Svitavách na vlakovém nebo autobusovém nádraží.

Radek Novotný

Pozvánka na víkendovku do Telče

20.04. 2010
program Pomoc přírodě - Milí přátelé, kamarádi, rádi bychom vás tímto pozvali na blížicí se víkendovku programu Pomoc přírodě Klubu ochrany dravců a sov, která proběhne o víkendu 7.- 9.5 2010 v Telči v útulné stanici pro handicapované živočichy.
Pro ty, kteří jste tam ještě nebyli jen napovím, že stanice je téměř v centru jednoho z nejkrásnějších měst u nás a její správce Pavel Dvořák se svou paní zajišťují dokonalý servis a to nejen co se týká jídla.
Do Telče se dostanete poměrně snadno autobusem i vlakem, takže o důvod víc přijet a vidět se se starými i novými kamarády.

Detaily ohledně ubytování a náplně ještě upřesníme.
Své dotazy směřujte na Radka Novotného, telefon: 602 291 763

Těšíme se na vás v Telči

Pozvánka na letní tábor

24.03. 2010
Zelené vendolí - pozvánka na letní tábor KODAS
Už po desáté se bude v záchranné stanici Zelené Vendolí konat letní tábor Klubu pro ochranu dravců a sov při sdružení Děti Země. Přijeďte s námi oslavit tyto kulatiny, práce bude opět dost.
Z větších akcí nás čeká budování výběhu pro lišky, velké voliéry pro čápy a kosení a úklid nového pozemku, který navazuje vzadu na současný prostor stanice. K tomu, jak už to bývá, se najde i spousta drobných prací, kterých je ve stanici každý rok docela hodně.
Vendolí najdete kousek od Svitav, informace o stanici jsou k nalezení na této adrese - http://zelene.vendoli.sweb.cz/.
Přivezte si stan a spacák, nebo alespoň celtu na přikrytí, spát budeme za louce za stanicí. O jídlo se nám postarají ve stanici, je vždy výborné a my na něj přispějeme zhruba 70,- korunami na den.
Tábor se koná od středy 28. 7. do neděle 1. 8. 2010. Přijet a odjet můžete i jiné dny podle vašich možností. Přihlášky a dotazy na e-mailu pomocprirode@email.cz nebo na telefonu 602 291 763.

Zdraví
Radek Novotný

Budou žít sovy pálené na Vysočině?

19.02. 2010
Vysočina - Sova pálená byla kdysi jedna z našich běžných sov, ale dnes je bohužel jednou z nejvzácnějších. Poznáme ji především podle rezavého zbarvení a nápadného srdčitého závoje kolem očí. Velikostí je srovnatelná s holubem a rozpětí křídel má 95 cm. Ke hnízdění využívá především lidská sídla - kostelní věže a půdy zemědělských budov. Kdysi lidé věřili, že zabitá sova přitlučená na vrata od chléva ochrání dobytek od zlých sil a uhranutí, ale dnes už víme, že je to pouze pověra. V potravě převládají drobní hlodavci a v zimním období drobní pěvci. Ohrožuje jí především nedostatek vhodných hnízdišť, hnízda často vyplení kuna skalní a v poslední době se zvyšuje i počet sov sražených automobily na silnicích. Patří mezi zvláště chráněné druhy.
Projekt Budou žít ? na ochranu sovy pálené na Vysočině byl zahájen Klubem ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země v roce 1996 na okrese Havlíčkův Brod a později také na okresech Pelhřimov a Kutná Hora. V roce 1996 předpokládali odborníci, že ve sledovaném území sova pálená roztroušeně hnízdí. Skutečnost se však ukázala mnohem horší. Pro posílení populace bylo rozmístěno 280 hnízdních budek převážně do zemědělských objektů. Průměrně v nich však hnízdí pouze dva páry těchto vzácných sov. V projektu v současné době pokračuje Občanské sdružení Zelené srdce.
Na okrese Havlíčkův Brod jsme provedli v roce 2009 kontrolu 89 hnízdních budek. Bohužel ani v letošním roce zde hnízdění sovy pálené prokázáno není. Průběžně byla prováděna údržba budek, především jejich zavěšení. Bohužel za dobu trvání projektu (zahájen v roce 1996) bylo již 37 budek zničeno především z důvodu změny využívání budov a nebo se nepoužívané budovy zřítily.
Na okrese Pelhřimov jsme provedli kontrolu a údržbu 77 hnízdních budek. Hnízdění bylo prokázáno v lokalitě u Humpolce. Jedná se o pár, který vznikl z poslední skupiny sov pálených z umělého odchovu vypuštěných do volné přírody v roce 2008. V srpnu vyvedl úspěšně tři mláďata a v současné době (leden 2010) je nadále na lokalitě pozorován. Jiné hnízdění se prokázat nepodařilo. I na tomto okrese došlo za dobu trvání projektu ke zničení 35 budek. Průběžně byla prováděna údržby budek tak, aby byla zajištěna jejich funkčnost a připraveny na možné obsazení v dalších letech.
Na okrese Kutná Hora byla provedena kontrola 40 hnízdních budek. Hnízdění bylo znovu prokázáno v lokalitě XXX, kde sovy hnízdí v budce již čtvrtý rok. Při kontrole 29.6.2009 byla z budky vyplašena samička sedící na snůšce 6 vajíček. Majitele jsme upozornili na hnízdění sov a požádali o spolupráci. Dne 28.8.09 bylo v budce okroužkováno 5 mladých. Hnízdění bylo znovu prokázáno i v lokalitě YYY, kam se sovy vrátily v roce 2008 po pětileté přestávce. Při kontrole 29.6.2009 byla z jedné ze dvou umístěných budek vyplašena samička sedící na snůšce 6 vajíček. I zde jsme majitele budovy upozornili na hnízdění sov a požádali o spolupráci. Dne 28.8.09 byla v budce okroužkována 3 mláďata. I na tomto okrese bylo za dobu trvání projektu zničeno 12 hnízdních budek. Hnízdní budky jsme dle potřeby opravovali, především se jednalo o opravy uchycení.
Ve vypouštění sov pálených z umělého odchovu do volné přírody již nebudeme pokračovat i přesto, že tato sova patří v kraji k nejvzácnějším a nejohroženějším druhům. Problém není v získání mláďat, ale nepodařilo se nám získat novou výjimku ze zákona o ochraně přírody. Vlastně novou výjimku jsme získali, ale její podmínky jsou pro nás v současné době nesplnitelné. Správa CHKO Blaník výjimku sdružení Zelené srdce udělila na vypuštění deseti sov, které však musejí být nejméně po dobu jednoho roku sledovány za pomoci satelitních vysílaček, aby se zjistilo, jak se sovy po vypuštění chovají a kolik jich přežije. Sledování pomocí satelitu je však pro nás velice nákladné a pro dobrovolné sdružení hospodařící s desítkami tisíc je podmínka vyžadující investice
nesplnitelná a s vypouštěním zatím končíme.
V roce 2009 se tedy podařilo ve sledovaném území okresů Pelhřimov, Havlíčkův Brod a Kutná Hora prokázat v budkách hnízdění tří párů sov pálených, které prokazatelně vyvedly 11 mláďat. Cekem byla provedena kontrola a údržba 206 budek. Vypouštění sov pálených z umělého odchovu bylo přerušeno.

Pavel Koubek - Zelené srdce

Pozvánka na setkání KODAS DZ

19.02. 2010
Šumava - Milí členové a příznivci KODAS,
dovolujeme si vás pozvat na výroční setkání Klubu, které letos proběhne 26.- 28.února na Šumavě.

KDE: Velký Radkov – nejbližší autobusová zastávka Radešov/Rejštejn vzdálena asi 3 km, které je nutno překonat pěšky projetou lední cestou. Pravidelně jezdí autobus ze Sušice, kde je i vlakové nádraží. Autem je Velký Radkov přístupný směrem od Hartmanic přes Kundratice. Hledejte chalupu se zvoničkou s číslem popisným 27, kde bydlí Poláčkovi.

CO S SEBOU: spacák, baterku, karimatku jen pro jistotu, hudební nástroje, fotky z akcí. Stravování proběhne společně. Takže s sebou jen svačinu na cestu a pár korun na společné jídlo.

CO NÁS ČEKÁ: Vedle tradičních jednání, hlasování a vyhlášení vítězů fotografické soutěže se čas najde také na procházku po malebném okolí po Národním parku Šumava nebo na večerní houkání.

Svou účast nejlépe předem potvrďte spolu s přibližným časem příjezdu.

Za všechny se těší

David Poláček
mobil: 731 530 278
e-mail: david.polacek@npsumava.cz

Pozvánky na brigády

01.10. 2009
program Pomoc přírodě - Zveme vás tímto v sobotu 17. 10. 2009 do Telče, kde pomůžeme s podzimním úklidem, úpravami a opravami stanice, případně i s vybudováním nového přístřešku.
Nezapomeňte si pracovní oblečení a rukavice. O oběd se nám Pavel Dvořák ze stanice postará, tak snad si přibalte jen nějakou drobnost na svačinu.
Pokud byste chtěli v Telči strávit celý víkend, spát se dá v prostoru stanice - spali jsme tam ve stanu pod přístřeškem, nebylo to nic hrozného. V případě zájmu a včasné domluvy bych vás mohl vzít k nám domů, což je v Častrově u Počátek. Tam se dá spát ve stanu na zahradě nebo v domku na žíněnkách.

Neoficiální tečkou letošního roku bude víkend 30. 10. - 1. 11. 2009 setkání v záchranné stanici Zelené Vendolí u Svitav. Tam proběhne jednak stavba plotu kolem nově přikoupeného pozemku za vodní plochou směrem k poli a jednak proběhne drakiáda.
Potřebovat budete spacák, pracovní oblečení a rukavice, draka, kdo chce spát venku tak ještě stan nebo celtu.

Přihlášky, dotazy a další informace na pomocprirode@email.cz nebo na 602 291 763.

Srdečně se těší
Radek Novotný

Ohlédnutí za táborem

02.09. 2009
Zelené Vendolí - Pátý až devátý srpnový den roku 2009 jsme strávili v Záchranné stanici Zelené Vendolí u Svitav (http://zelene.vendoli.sweb.cz/), kde se konala každoroční letní pomoc, organizovaná v rámci programu Pomoc přírodě.
Hlavní část účastníků přijela během čtvrtka, další dorazili ještě v pátek. Celkem se nás sešlo 17, potěšující byly hlavně nové tváře.
Na stanici proběhla výměna střešní krytiny, na nás čekal úklid starých betonových tašek, kterých byla obrovská hromada. Letos také proběhlo důkladné čištění voliér a jejich zavezení novým pískem, obnovy se dočkaly některé chodníčky ve stanici. Vyčistili jsme zídku pro ještěrky, holky zbavily stanici kopřiv a dalšího plevele, opravili jsme lávky přes vodní plochu.
Také jsme vypustili mladé čápy na svobodu, do nového se stěhlovali psíci mývalovití a byla pro nás připravena exkurze do svitavské základny hasičského záchranného sboru, včetně zasvěceného výkladu.
Děkuji tímto všem účastníkům za ochotu přijet a pomoct a děkuji Pepovi, Daně a Blance ze stanice za skvělý servis, zejména za výborné jídlo.

Radek Novotný

Ochránci chytili pytláka přímo při činu

10.04. 2009
Pelhřimov (Chebsko) - Ochráncům přírody se podařilo na Chebsku nafilmovat a přistihnout přímo při činu pytláka, který údajně několik let lovil do zakázaných pastí dravce a sovy. Muž, který je myslivcem, je pak prodával, zřejmě i na preparaci do zahraničí, informoval dnes ČTK Karel Makoň z DESOP - Záchranné stanice živočichů Plzeň.
"Již několik týdnů jsme monitorovali dění kolem nelegálního odchytu dravců a sov nedaleko obce Pelhřimov u Chebu. Místní holubář, myslivec a invalidní důchodce zde již několik let nelegálně chytal do jestřábího koše všechny druhy dravců a sov. Počty odchycených zvířat podle nejmenovaných svědků šly za ta léta do stovek," uvedl Makoň.
Na myslivce - pytláka upozornil ochránce jeho kolega, který jeho praktiky odsuzoval. Podle něj pytlák lovil dravce už několik let. Ulovená zvířata prodával nejdříve nějakým sokolníkům a když zjistil, že je pouští zpět, začal je prodávat do Německa k preparaci.
Předseda Okresního mysliveckého svazu na Chebsku Petr Černík ČTK řekl, že pokud se prokáže, že muž skutečně pytlačil, nemá ve sdružení co dělat. "Byl by to důvod k odebrání loveckého lístku a bez něj nemůže být členem. A měl by pak i sám zvážit, jestli má zůstat mezi myslivci," řekl Černík.
Pytlák měl na svém poli, 500 metrů od svého domu, umístěn jestřábí koš. "Do této zakázané pasti chytal na živého holuba všechny druhy dravců a sov. Koš kontroloval dalekohledem přímo z altánu a vyndávat chycené ptáky či vyměnit holuba jezdil převážně svým zeleným terénním autem. Není vyloučeno, že košů má více, my jsme našli pouze tento jeden," uvedl Makoň.
Ochránci přírody koš a dění kolem něj monitorovali kamerou. Natočili celkem 250 hodin záznamu, který dokládá činnost svérázného myslivce. Když měli dost důkazů, zavolali Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). Její pracovníci pak minulý týden na místo dorazili.
"Když se mu námi přivolaná inspekce u koše představila, sbalil past do auta a nekompromisně odjel. Zavřel se do svého statku a minimálně 20 minut trvalo, než vylezl a pod pohrůžkou další pokuty pustil inspektory na dvůr sepsat protokol," popsal Makoň.
Muž tvrdil, že do koše chytal na holuba své ulétlé poštovní holuby a vůbec netušil, že téměř celý měsíc ho z nedalekého lesíka sledoval kamerový systém. "Dnes celý případ řeší ČIŽP oblastní inspektorát Plzeň a věříme, že v tomto případě padne nejvyšší možný postih. Mimo jiné posíláme patřičný podnět k prošetření na místně příslušné orgány myslivosti a státní veterinární správy," dodal Makoň. Podle ochránců přírody pytlák zřejmě na statku i pytlácké pasti vyrábí.

Podle ředitele Lesů města Chebu Vladimíra Dejmka ale nemusí zjištění ochránců svědčit pro pytláctví. "Osobně nevěřím, že vůbec něco chytil. Zdravý dravec do pasti stejně nevletí. A chápu, že jako chovatel poštovních holubů se chce před útoky dravců bránit," řekl ČTK Dejmek. Podle něj je někdy přístup ochránců příliš jednostranný a nebere v potaz skutečnou situaci na vsi.

Pytlák podle Makoně zřejmě porušil jak zákona o ochraně zvířat proti týrání, když týral holuby, kteří sloužili za návnadu, tak i zákon o myslivosti tím, že pytlačil, a zákon o ochraně přírody nedovoleným způsobem lovu. Hrozí mu pokuty, vyloučení z mysliveckého spolku i trestní stíhání.


Zdroj: ČTK

Hromadné masakrovanie vtákov na Slovensku pokračuje

23.03. 2009
Jaslovské Bohunice - Ani nie dva týždne po hromadnom masakri, kedy bolo neďaleko obce Hurbanova Ves nájdených 10 usmrtených myšiakov lesných a tento prípad je stále v štádiu šetrenia, čakalo na ochranárov ešte desivejšie odhalenie. Jozef Chavko, predseda organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), nezabudne na včerajší deň do konca svojho života. Keď sa ráno pobral na monitoring oblasti neďaleko Jaslovských Bohuníc netušil, že sa o niekoľko hodín stane svedkom následkov tragédie nebývalých rozmerov. Onedlho po príchode na lokalitu našiel na poli bezvládne telo jedného z najohrozenejších dravcov Európy - sokola rároha (česky raroh velký). Mladý samec bol podľa stôp už niekoľko dní mŕtvy. Napriek tomu bolo možné určiť, že bol v dobrej kondícii a jeho smrť bola neprirodzená. Na nohe mal maďarský krúžok, ktorý prezradil, že samček bol pred dvoma rokmi ako mláďa krúžkovaný v hniezde pri maďarskom meste Hegyeshalom, asi 80 km vzdušnou čiarou od miesta nálezu jeho mŕtveho tela. Pokračovaním tragédie bol nález mŕtvej samičky sokola rároha – vtedy si totiž Jozef Chavko naplno uvedomil dôsledky tejto katastrofy. Na lokalite sa vytvoril nový pár tohto na Slovensku tak vzácneho dravca, obsadil hniezdnu búdku a chystal sa priviesť na svet svoje prvé mláďatká. “V tomto období už niektoré páry inkubujú svoje vajíčka, iné sú tesne pred znáškou. Samička už mohla sedieť na znáške a keď sa samec s potravou dlho nevracal, rozhodla sa na chvíľu opustiť hniezdo a nájsť si potravu sama. Je však možné aj to, že bola tesne pred znáškou a vajíčka mala ešte vo svojom tele.” – smutne konštatuje Jozef Chavko a informuje, že minulý rok hniezdilo na celom území Slovenska iba 28 párov tohto druhu.
Bohužiaľ, tieto šokujúce nálezy boli len začiatkom dlhého dňa plného nepríjemných prekvapení; Jozef Chavko pokračoval v obhliadke lokality, ku ktorej sa pripojili aj privolaní príslušníci polície. Svoju smrť na lokalite našlo aj 16 myšiakov lesných (česky káně lesní), 1 myšiak severský (česky káně rousná) a jeden sokol myšiar (česky poštolka obecná). Medzi telami dravcov boli na poli smrti rozhádzané telá mŕtvych mestských holubov a zajacov. „Podľa našich doterajších skúseností je možné tvrdiť, že holuby a zajace boli použité ako otrávené návnady, do ktorých páchateľ vpravil jed.“ – tvrdí Jozef Chavko. Všetkým nájdeným dravcom sa tak pravdepodobne stal osudným jed, ktorý neľútostný páchateľ nastražil v podobe niekoľkých desiatok návnad rozmiestnených na území približne 1 km2.
„O tom, že príčinou smrti bola otrava, svedčia aj kŕčovito zovreté pazúry obetí, ktoré zomierali pomaly v ukrutných bolestiach. Dnešný deň sa mi navždy vryje do pamäti. Monitoringu a ochrane sokola rároha sa venujem vyše tridsať rokov, no za ten čas si nepamätám udalosť, ktorá by ma v súvislosti s týmto druhom väčšmi zarmútila. Dospelého veku sa dožíva len asi 5 % všetkých mláďat sokola rároha. Tieto dva jedince dokázali prekonať všetky nástrahy a chystali sa začať spoločný život – páry sokola rároha sú stále.“ – dodáva bezradne Jozef Chavko a pokračuje: „Stále nemôžem uveriť, že sú ľudia schopní urobiť niečo také. S otravami sa stretávame veľmi často, ich obeťou sa už stali aj také vzácne druhy ako orol kráľovský (česky orel královský), či orliak morský (česky orel mořský). Je mi veľmi ľúto, že sa do zoznamu obetí zaradil aj sokol rároh.“
Ochrana dravcov na Slovensku podala podnet na neznámeho páchateľa, ktorý sa dopustil spáchania trestného činu pytliactva, ako aj trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Vinníkovi hrozí trest odňatia slobody až na 8 rokov. Všetky usmrtené jedince boli odovzdané na ďalšie vyšetrenia. Vtáčia kriminalita má na Slovensku rôzne podoby – okrem vykladania otrávených návnad sú najčastejšie prípady zástrelov, vykrádania hniezd, či vykladania kovových sklápacích pascí.
Podobné problémy majú napríklad aj v ČR, v Rakúsku či Maďarsku. Podľa ornitológa z maďarskej organizácie MME, Matyása Prommera, je táto udalosť skutočnou tragédiou pre populáciu sokola rároha. „Sme veľmi znepokojení nad rastúcim množstvom prípadov nezákonného usmrcovania chránených dravcov na Slovensku. Vtáky nepoznajú hranice, jedince z Maďarska sa často usadia na Slovensku a naopak, slovenské vtáky často nájdu nový domov v Maďarsku.“ Ochrana sokola rároha má významný medzinárodný rozmer, na záchranu tohto druhu prebieha od roku 2006 spoločný slovensko-maďarský projekt podporený Európskou komisiou.

Ďalšie informácie poskytne:
Jozef Chavko, RPS, tel. +420 903 768 394

Zdroj:
Tlačová správa
Ochrana dravcov na Slovensku
20.3.2009

Program Pomoc přírodě

14.11. 2008
Program Pomoc přírodě - Činnost Klubu, která v rámci tohoto programu probíhala v roce 2008, jsme zakončili víkendovkou v záchranné stanici v Telči. Byli jsme bohužel jenom tři, přesto byl Pavel Dvořák rád, že jsme mu pomohli s úklidem ve stanici, úklidem na pokosených loukách a také při vyřezávání náletu na kamenité Hadí stráni.

V roce 2008 se kromě této podzimní konala ještě víkendovka jarní v záchranné stanici v Jaroměři, letní tábor v Zeleném Vendolí a také jedna neoficiální víkendovka v červnu, také v záchranné stanici Zelené Vendolí.

Víkendovky provází velmi malá účast, přesto budeme v jejich pořádání pokračovat i v roce 2009 – v plánu jsou opět dvě víkendovky (jarní a podzimní) a zřejmě také letní pomoc ve Vendolí.
O jejich konání budete informováni na webu Klubu a prostřednictvím mailového listu.

Přeji všem hezký podzim, krásnou zimu a až začne vonět jaro, těším se na viděnou na víkendovce.

Radek Novotný

Pozvánka do Telče

12.09. 2008
program Pomoc přírodě - Podzimní víkendová brigáda Klubu ochrany dravců a sov se bude konat v malé záchranné stanici v Telči a to o víkendu 10. - 12. 10. 2008.

KDE – Stanice pro handicapované živočichy v Telči, západní konec Slavatovské ulice, směrem na J. Hradec. Více na: http://www.telc.eu/page.php?mx=66_mesto-a-okoli/priroda&ax=236_zachranna-sta

SPANÍ - možnosti jsou velmi omezené, nebude to pro čajíčky. Spát se bude v prostoru stanice pod dřevěným přístřeškem, chráněni budeme tedy hlavně před případným deštěm. Před zimou se musíme ochránit teplými spacáky, dobrou karimatkou a vřele doporučuji stany.

JÍDLO - sobotní i nedělní oběd nám zajistí pan Dvořák ze záchranné stanice, půjdeme do blízké hospody, kde dostaneme teplý oběd, za který nebudeme platit. Snídaně a večeře si musíme zajistit sami. V areálu stanice je jednoduchý vařič, takže čaj nebo polévka nebudou problém.

PRÁCE - je jako v každé podobné stanici dost. Podle počtu účastníků budeme pomáhat buď s ochranou voliér před potkany (zapuštění pletiva cca 20cm do země), stavbou přístřešku v zadní části stanice a nebo se stavbou voliéry.
Potvrzení účasti potřebuji nejpozději ve středu večer, aby bylo na sobotu a neděli včas zajištěno dost obědů.
Dotazy na mojí hlavu. V Telči budu v pátek docela brzo odpoledne, takže pokud bude někdo potřebovat navigaci nebo vyzvednout na autobusáku, budu k dispozici. Budu mít auto.

Na setkání se těší

Radek Novotný
mobil: 602 291 763

KODAS - Klub pro ochranu dravců a sov
program Pomoc přírodě

Mladí sokoli úspěšně opustili hnízdo

02.06. 2008
Akce Falco - Mezi 25. až 28. květnem postupně vylétla všechna čtyři mláďata sokola stěhovavého, na která letos v rámci Akce Falco dohlíželi dobrovolníci Klubu ochrany dravců a sov u Teplic nad Metují. Ostraha pak probíhala ještě dva dny, než mláďata získala potřebnou jistotu v letu. „To bylo poslední z kritických období, kdy jsou mláďata nejvíce zranitelná, postupně však sílí a podnikají stále odvážnější lety. V současnosti tak již významnější rušení ze strany návštěvníků rezervace nehrozí,“ upřesnil zoolog.



















Nejspíš díky velmi mírné zimě zahnízdil rodičovský pár již začátkem března a v dubnu se vylíhla čtyři mláďata. Ochranáři opět museli učinit opatření, aby dospělí sokoli, citliví na vyrušení, mláďata zdárně odchovali. „Po projednání s provozovatelem skalního okruhu a městem Teplice nad Metují Správa CHKO Broumovsko vydala nařízení, jímž částečně omezila pohyb turistů po prohlídkovém okruhu skalním městem,“ vysvětlil Při běžném provozu by totiž turisté procházeli necelých 20 m pod hnízdem. „To by mohlo způsobit vyplašení dospělých sokolů zahřívajících vajíčka, popř. chránících již vylíhlá mláďata. Opuštění hnízda rodiči může mít za následek podchlazení vajec, nebo malých bíle ochmýřených mláďat. Nepřítomnosti rodičů mohou také využít i jiní draví ptáci a snůšku zničit,“ vysvětlil Jiří Spíšek, proč byla lokalita Chrámových stěn po celou dobu hnízdění také střežena ochránci přírody.

Zdroj Náhodský deník

První sokol opustil hnízdo

30.05. 2008
Akce Falco - Teplice nad Metují – Poslední dny čtveřice mladých sokolů v hnízdě na Chrámové stěně v Teplických skalách jsou ve znamení častých letových rozcviček. Výlet vzácných dravců z hnízda je očekáván z kraje nastávajícího týdne, kdy mláďata završí šest týdnů hnízdní péče. Překvapením proto bylo, že samička Malvína, jak ji pojmenovali strážci sokolího hnízda, svou rodnou dutinu opustila již dnes dopoledne. První let ukončila na velkém balvanu pod věží Měsíční asi 100 m od hnízda. Oba rodiče ji bedlivě sledovali a často okolo poletovali a odháněli dotěrné poštolky. Zbývající tři mladí samci byli v odpoledních hodinách stále na hnízdě.

Vypouštění sov na Vysočině

12.05. 2008
Vypouštění sov na Vysočině - V těchto dnech připravují členové Klubu ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země na vypuštění do volné přírody skupinu šesti mladých sov pálených. „Mladé sovy procvičují v půdním prostoru nepoužívaného kravína nedaleko Humpolce létání a učí se lovit živé hlodavce, tedy základní dovednosti nutné k přežití. Po vypuštění je budeme přikrmovat do doby než se úplně osamostatní,“ říká vedoucí projektu na ochranu sovy pálené na Vysočině Pavel Koubek.

Vypuštěné sovy by měly pomoci v návratu sovy pálené na Vysočinu, kde v minulosti poměrně běžně hnízdila. Dnes však patří mezi nejvzácnější druhy a na okrese Pelhřimov hnízdí v současné době prokazatelně pouze jeden pár pocházející z vypouštění v loňském roce. Velice špatná je situace v celém kraji Vysočina. „Odhadujeme, že v celém kraji hnízdí deset párů této sovy a to je velice málo, “ uzavírá Pavel Koubek, který se ochraně tohoto druhu věnuje už třináctý rok.


Víkendovka v Jaroměři

30.04. 2008
Jaroměř - První letošní víkendovka se po několika letech uskutečnila opět v Jaroměři v záchranné stanici pro volně žijící živočichy. Pro příjemnou přátelskou atmosféru se sem vždy rádi vracíme. Tentokrát už jsme nemuseli spát venku pod širým nebem, ani s liškami pod střechou, ale čekala na nás čistá, přetopená učebna, vybavena datovým projektorem, jejíž výhody jsme ocenili zvláště v sobotu, kdy jsme mohli ze spacáků poslouchat přednášku s promítáním Davida Čípa o bohaté činnosti stanice.
Déšť, který přišel v noci z pátku na sobotu a jehož kapky ještě ráno bubnovaly na střešní okno stanice, nás právě nemotivoval k opuštění spacáků, ale nakonec jsme přeci vstali a začali kácením lesa a demoličními pracemi. Bylo třeba ubourat část bazénu, natřít rozlítávačku, opravit a natřít voliéry a postavit zídku kolem budoucího jezírka. To už tu byl ale večer a díky vlídnému počasí také táborák a s ním neodmyslitelně spojené opékání buřtů a vyprávění historek. Svým vyprávěním o svém prvním Falcu kraloval a naše bránice potrápil jak jinak než vedoucí stanice David Číp. Jediné oko nezůstalo suché.
Neděle byla ve znamení stavby ohrad pro ovce a kozy na entomologicky cenné lokalitě nedaleko Jaroměře. V sobotu natěžená tyčovina se proměnila na kůly pro ohradníky. Přítomné kozy se nestačily divit.
To už tu však bylo poledne a čas chystat se na návrat domů. Republika jsme sice malá, ale všude daleko. Stanice a její správci se nám opouštěli těžko, víkend utekl jako nic a kdo ví, kdy se sem zase dostaneme. Snad brzy.

David Poláček

Jaká byla soví noc

13.03. 2008
Velké Meziříčí - Soví noc v centru ekologické výchovy Ostrůvek ve Velkém Meziříčí se docela vydařila. Přišlo cca 20 lidí všech věkových kategorií. Po mojí přednášce o životě, ohrožení a možnostech ochrany našich sov přišel čas na dotazy a na představení živé sovy – puštíka Rozárky, kterou jsem přivezl ze stanice v Pavlově. Mezitím se venku setmělo a tak jsme se vydali do příměstského lesa poslouchat a lákat sovy. Bohužel se žádná neozvala ani na magnetofonovou nahrávku a hukot bylo slyšet pouze z nedaleké dálnice. I přesto odcházeli všichni účastníci spokojeni.

Pavel Koubek

Výsledky soutěže Dravci a sovy okolo nás v roce 2007

21.02. 2008
V loňském ročníku fotografické soutěže Dravci a sovy okolo nás se na prvním místě s fotografií Útok jestřába na zajíce umístil Zbyněk Šrédl, druhé místo obsadil Lukáš Marek s fotografií Výr velký s mládětem. Třetím místem byl oceněn pan Slavomír Jaššo za fotografii Zoom na kalouse. Všem výhercům tímto blahopřejeme.




































Víkendovka v Pavlově - poděkování

14.11. 2007
[IMG 2 left] program Pomoc přírodě - Poslední letošní víkendovka programu Pomoc přírodě se uskutečnila o víkendu 19.- 21. 10. 2007 ve Stanici ochrany fauny AOPK ČR v Pavlově u Ledče nad Sázavou. Celkem se účastnilo sedm dobrovolníků, kteří pomáhali s každoroční podzimní prací, kterou je hrabání a odvážení spadaného listí. Samozřejmě zbyl čas i na prohlídku stanice a trvale poraněných obyvatel, kteří zde žijí. Patří mezi ně především dravci a sovy a ze savců vydry říční. Večer patřil společenským hrám.
Může se zdát, že hrabání listí přírodě a zvířatům moc nepomůže, ale čas, který zaměstnanci stanice díky pomoci dobrovolníků ušetří, mohou věnovat odborné péči o zvířata. Jedná se tak o velkou pomoc, za kterou patří všem velké poděkování.

Pavel Koubek

Vypouštění sov na Vysočině

14.11. 2007
program Budou žít? - V letošním roce vypustili členové Klubu ochrany dravců a sov sdružení Děti Země do volné přírody kraje Vysočina celkem třicet sov pálených z umělého odchovu, které mají pomoci v zachování tohoto druhu nejen v tomto kraji, ale i v rámci ČR.
Velkým úspěchem je vytvoření hnízdního páru z jedné z vypuštěných skupin, který zahnízdil v připravené budce a úspěšně vyvedl dvě mláďata a nadále se na lokalitě zdržuje. Ostatní sovy se rozlétly do krajiny, kde mají připraveno na 250 hnízdních budek vyvěšených v minulých letech.
Kromě uvedeného páru sova pálená v kraji Vysočina prokazatelně nehnízdí. Předpokládá se hnízdění cca 10 párů, které však nemohou být zárukou pro dlouhodobé přežití.

Pavel Koubek - KODAS

Ohlédnutí za táborem

30.07. 2007
Zelené Vendolí Tábor KODAS v Zeleném Vendolí u Svitav je za námi. V posledním červencovém týdnu se ve stanici vystřídalo 20 dobrovolníků, kteří pomohli s údržbou zařízení stanice - opravili jsme poškozené mostky přes vodní plochy, vyčistili suchou zídku pro ještěrky, vyrobili psí boudy do kotců a pomohli jsme s další drobnou údržbou a úklidem stanice.
Na nedalekém Svojanově jsme dokončili čtyři voliéry, ve kterých budou postupně umístěni handicapovaní dravci a sovy.

Radek Novotný

Hlídání sokolíků

07.06. 2007
Pavla Koucká

Za chvíli bude šest a zazvoní budík. Užívám si poslední chvíle ve spacáku a poslouchám ševelení deště, pak jemně budím svého muže. Posnídat, zabalit a hlavně se dobře obléct, vyrážíme střídat noční hlídku.
Akce Falco na záchranu ohrožených sokolovitých dravců začala v roce 1990 a spočívá v hlídání hnízd před rušiteli a vykradači. U nehlídaných hnízd je bohužel velká pravděpodobnost takového rušení, až ptáci hnízdo opustí. Ani když zůstanou, není ještě vyhráno. Existuje totiž riziko, že jejich mláďata sokolníci ukradnou. A to je velká škoda, obzvláště uvědomíme-li si, že v naší republice hnízdí pouze okolo dvaceti párů sokola stěhovavého. Umiňujeme si proto, že musíme sokolíky uhlídat. Lokalita se hlídá po celou dobu hnízdění, 24 hodin denně. Do hnízda nevidíme, je umístěné za skalním výstupkem, několik desítek metrů od našeho stanoviště. Jsou tam prý dvě mláďata. Samec přináší potravu, samice loví jen zřídka – spíše se zdržuje v okolí hnízda, hlídá je a krmí mladé kořistí, kterou přinese samec.
K polednímu přestává pršet a odpoledne se dokonce ukazuje sluníčko. Dychtivě mu nastavujeme své tváře. Stále je chladno, máme na sobě podvlíkačky, svetry a bundy. Sokolčice sedí na skále vedle hnízda, ozývá se, její partner krouží nad údolím. Za chvíli bychom mohli být svědky předávání úlovku.
Na znamení toho, že opravdu přestalo pršet, se z údolí začínají ozývat sekačky na trávu a z lesa slyšíme motorovou pilu. Tu a tam se ozve rána z nedalekého lomu a já si povzdechnu: těšila jsem se přece na klid, zpěv ptáků a ševelení listí... Vtom se však objevuje zvuk ještě daleko horší – a rychle se blíží. Sokolčice křičí o sto šest. A už vidíme příčinu – helikoptéru. Sokolčice vzlétá směrem ke stroji a nám se tají dech, bojíme se, aby ji proud vzduchu nevtáhl do vrtule. Helikoptéra je nějakých patnáct metrů nad hnízdem – a už se naštěstí vzdaluje.
Za doznívání hysterického křiku vyplašené sokolčice, za zvuku sekaček a motorových pil uvažuji nad tím, jak málo prostoru ohroženým živočichům zbývá. Vždyť my lidé si uzurpujeme vlastně všechno.
Z hlediska rušení hnízd jsou snad nejnebezpečnější skálolezci, a to přesto, že v posledních letech vykazují větší respekt. O víkendu prý přišlo pět neodbytných. Tři kluci machrovali před děvčaty. „Krom toho, že umějí slaňovat, chtěli ukázat, že kašlou na zákazy a rozhodně se nebojí nějakých ochranářů. Bylo to docela obtížné,“ svěřila se nám předchozí hlídka. Víkendy jsou na hlídání nejobtížnější. Přicházejí desítky turistů, sokolčice se může zbláznit a strážci musejí být bdělí. „Co ten pták tak vyvádí?“ diví se turisté. Vysvětlit, motivovat k ohleduplnosti a přitom pokud možno hnízdo neprozradit. Kdo by si byl pomyslel, že strážce by měl vynikat v diplomacii?
Co se týče návštěv, je dnes klid. Díky pracovnímu dni a dopolednímu dešti, který zřejmě mnohé skálolezce i výletníky odradil, přichází jen pět turistů. Nedělají hluk a jsou slušní. Některé správy CHKO zjednodušují hlídání tím, že do oblasti zakážou přístup. To však u některých lidí ochotu k omezení spíše snižuje: informaci „hnízdí zde vzácní dravci, které je potřeba chránit“ si přetaví na „kvůli nějakým ptákům já nemůžu...“.
K večeru si přijíždějí do lesa „užít“ čtyři řidiči motorových čtyřkolek. Naštěstí je to baví jen asi půl hodiny, pak je klid. Utichly i sekačky a pily, zklidňují se ptáci a my s nimi. „Stejně je to zvláštní, ta láska k přírodě,“ uvažuji nahlas. „Sokolníci mají rádi ptáky – a proto je kradou. A my, protože je máme rádi, je hlídáme. Není láska jako láska…“ „Hm,“ odpovídá můj muž a já si uvědomuji, že je škoda kazit tuto krásnou chvíli povídáním.

Zdroj: Respekt 23 / 2007

Akce Falco: sokoli právě vylétli

06.06. 2007
CHKO Broumovsko - O posledním květnovém víkendu prožívali ornitologové a ochranáři slavnostní a dlouho očekávané chvíle při vyvádění mláďat z hnízda sokolů stěhovavých v Broumovských stěnách. Mladý sameček se samičkou se vydali na svůj první let během větrného nedělního odpoledne. Sokolíci nejprve posedávali po skalách v okolí hnízda, než se odvážili vylétnout dále od hnízdní skály. Staří ptáci pohyb mláďat neustále sledovali a po celou dobu kroužili nad hřebem, aby měli pod kontrolou případná nebezpečí ze strany jiných dravců nebo člověka.

Vzhledem ke skutečnosti, že zdejší sokolí pár měl v minulých letech velmi nízkou reprodukci, byl v letošním roce kontinuálně sledován. Během několikatýdenních pozorování bylo v osmi případech zjištěno vážně ohrožení či rušení hnízdícího páru. Snad nejnebezpečnějším okamžikem byl nízký přelet vrtulníku nad hnízdištěm, kdy jen se štěstím nedošlo k usmrcení dospělé samice. Přímo do hnízdní stěny se vydali lézt i tři skupiny neukázněných lidí, a to i přes celoroční výluku horolezecké činnosti v oblasti. Naopak na lokalitu zavítali i ukáznění návštěvníci a děti, kteří byli seznamováni s biologií druhu a jeho historií na Broumovsku.

Zdroj: SPA Broumovsko

Výstava Ohrožení králové nebes vLišově

06.06. 2007
Ohrožení králové nebes - Od 1. do 20. června mohou zájemci v Lišově u Českých Budějovic shlédnout výstavu Ohrožení králové nebes.
Výstava je složena ze dvou částí - jedna z nich se věnuje ochraně dravců, druhá (pod názvem "Ohrožené královny noci") ochraně sov. Výstava je přístupná denně mimo pondělí a na požádání.

Kontakt:
Městské muzeum a galerie Lišov
Lišov 373 73

První víkendovka roku 2007

20.04. 2007
program Pomoc přírodě - O uplynulém víkendu 13. - 15. dubna jsme se letos poprvé sešli na víkendové brigádě, která se konala v rámci programu Pomoc přírodě.
Prosba o pomoc přišla ze záchranné stanice Zelené Vendolí, kde bylo na tento termín domluveno kácení a odvoz dřeva v několik kilometrů vzdáleném lese. Velmi milým překvapením byla účast, sešlo se nás čtrnáct a v sobotu při pomoci v lese nás bylo dokonce osmnáct.
Kromě práce v lese jsme pomáhali s vyplétáním voliéry pro drobné pěvce a také při drobné práci na údržbě stanice.

Všem zúčastněným patří díky za pomoc.
Radek Novotný

Ohrožení dravci potřebují naši pomoc!

20.04. 2007
Východní Čechy - Orkán Kyrill, který se v lednu přehnal přes Českou republiku, napáchal v lesích mnoho škod. Další škody mohou nyní, byť neúmyslně, napáchat dřevorubci a lesní dělníci. Při odklízení polomů se nyní v lesích pohybuje mnoho lidí, kteří mohou rušit vzácné dravé ptáky při hnízdění. Důsledkem častého rušení může být opuštění či zachlazení snůšek. Proto ornitologové nyní intenzivně vyhledávají hnízda vzácných dravců, aby mohli po dohodě s majiteli nebo správci lesů práce usměrnit a tím případně zachránit hnízda před zničením.

Zcela výjimečnou pozornost věnují majestátnímu orlu mořskému, který se na území východních Čech vyskytuje v počtu 4 až 5 párů. Jedno z obsazených hnízd bylo letos opuštěno ještě před započetím snášení vajec. Orli si posléze vybrali ke hnízdění klidnější místo. U dalších párů probíhá nyní terénní sledování. Pokud pozorujete ve svém okolí orly mořské nebo máte k dispozici informace o hnízdních lokalitách, informujte nás prosím, abychom pomohli se zajištěním klidu na hnízdištích. Rádi uvítáme i informace o výskytu kriticky ohrožených luňáků.

Josef Vrána
email: akcefalco@email.cz
mobil: 602 138 787

Ochránci vypustí další sovy na Vysočině

17.04. 2007
Ve čtvrtek odpoledne vypustí členové Klubu ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země nedaleko Humpolce do volné přírody skupinu deseti mladých sov pálených z umělého odchovu. „Sovy byly od počátku března uzavřeny na půdě nepoužívaného kravína, kde procvičovaly létání a učily se lovit živé hlodavce, tedy základní dovednosti nutné k přežití. Po vypuštění je budeme přikrmovat do doby než se úplně osamostatní“ vysvětluje vedoucí projektu Pavel Koubek který se ochraně tohoto druhu intenzivně věnuje už jedenáctým rokem.
Vypuštěné sovy by měly pomoci v návratu sovy pálené na Vysočinu, kde v minulosti poměrně běžně hnízdila. Dnes však patří mezi nejvzácnější druhy. „V loňském roce se nám nepodařilo prokázat zahnízdění této sovy na území kraje, ale předpokládáme, že na každém okrese dva páry utajeně hnízdí. K dalšímu přežití je to však moc málo,“ vysvětluje Pavel Koubek. Ochránci přírody nespoléhají jen na vypouštění sov, ale v minulých letech jim připravili v zemědělských objektech na okresech Pelhřimov a Havlíčkův Brod více jak dvě stě hnízdních budek, které pravidelně kontrolují a snaží se je udržovat pro možné zahnízdění i když to někdy není jednoduché. Za dobu trvání projektu se několik nepoužívaných objektů zřítilo a mnoho jich bylo přestavěno tak, že sovám již nevyhovují. Několik budek bylo také úmyslně zničeno a nebo dokonce ukradeno. Přesto nabídka volných sovích bytů stále převyšuje poptávku. Pavel Koubek doufá, že letošní mírná zima a vypuštěné sovy pomohou k tomu, že se mu na začátku červa opět podaří najít některou z budek obsazenou. „Je to naděje, která mě popohání dál a i když jsme stále takřka na začátku, věřím, že se nám sovu pálenou podaří v kraji udržet a zatím to nevzdávám“, dodává Koubek.
Další komplikací pro něj je konec platnosti výjimky ze zákona o ochraně přírody, díky které mohl vypouštět mláďata z umělého odchovu. Výjimka nám končí příští rok a v současné době není naděje na její prodloužení. Právě vypouštěná skupina je jednou z posledních, která do přírody Vysočiny vylétne.

Pavel Koubek
Mladé Bříště č.2.
396 01 Humpolec
e-mail: tyto@atlas.cz
mobil: 737 768 102

Dravci a sovy okolo nás v roce 2006

19.02. 2007
V lednu letošního roku byly porotou sestavenou z nezávislých dobrovolných porotců vybrány nejlepší fotografie přihlášené do fotografické soutěže Dravci a sovy okolo nás v loňském roce. Členové poroty se shodli na vyrovnané kvalitě přihlášených fotografií, která ztížila výběr vítězných snímků.

V loňském ročníku fotografické soutěže Dravci a sovy okolo nás se na prvním místě s fotografií Uzdravená poštolka umístil David Poláček, druhé místo obsadila Marie Adámková s fotografií luňáka červeného. Třetím místem byl oceněn pan Robin za fotografii orla bělohlavého. Všem výhercům tímto blahopřejeme.

Vítězné fotografie naleznete zde.

Pomozte zachránit ohrožené dravce!

09.02. 2007
Akce Falco - střežení hnízd kriticky ohrožených druhů dravců.
Každý rok probíhá od dubna do června strážení hnízd ohrožených sokolů stěhovavých ve volné přírodě. Vykrádání hnízd, bezohlední turisté nebo horolezci nerespektující zákazy představují pro kriticky ohrožené dravce velké nebezpečí. Skupiny dobrovolníků střídající se pod hnízdem v týdenních turnusech se snaží tomuto bezohlednému chování zabránit. Každý rok se tak daří přispět k vyvedení několika mláďat, která by jinak byla rodiči opuštěna nebo skončila v rukách překupníků. Hledáme zodpovědné dobrovolníky, aby i letos byla Akce Falco úspěšná a ohrožení sokoli mohli nerušeně vyvést svá mláďata.
Cílem Akce Falco, která je organizovaná Klubem ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země, je chránit hnízda vzácných dravců před vykradením překupníky. Díky úsilí mnoha dobrovolníků se za sedmnáct let trvání této akce podařilo zachránit více jak sto vzácných dravců, kteří by jinak zahynuli nebo přišli o svou svobodu.

Hlásit se můžete stále na adrese:
Josef Vrána
549 21 Česká Čermná 172
email: akcefalco@email.cz
mobil: 602 138 787

Akci Falco můžete podpořit také finančně převodem na účet: 170 244 366 /0300 u Poštovní spořitelny

Hledáme dobrovolníky a spolupracovníky

01.12. 2006
Klub ochrany dravců a sov hledá pro své projekty na praktickou ochranu dravců a sov ve volné přírodě dobrovolníky, kteří by se dle svých časových nožností mohli podílet na koordinaci dobrovolných strážců pro Akci Falco, přípravě víkendovek ve stanicích pro handicapované živočichy a rozesílání výstav k osvětové činnosti.

Bližší informace podá:
David Poláček
e-mail: kodas-dz@email.cz
mobil: 737 319 029

program Ochrana biodiverzity

27.11. 2006
Díky podpoře Ústřední výkonné rady Českého svazu ochránců přírody v rámci programu Ochrana biodiverzity v ČR podpořeného Ministerstvem životního prostředí mohl KODAS DZ v letošním roce realizovat tři projekty. Bylo možné zajistit kontrolu a údržbu hnízdních budek pro sovu pálenou na Vysočině v rámci projektu Budou žít ? a realizovat ostrahu hnízd vzácných dravců v rámci projektu Akce Falco. Podpořen byl i vznik nové výstavy fotografií Rytíři nebes, která seznamuje veřejnost se životem dravých ptáků prostřednictvím příběhů.

Více informací o činnosti Českého svazu ochránců přírody naleznete na www.csop.cz

Závěrečná víkendovka roku 2006

02.11. 2006
Program pomoc přírodě - Po dvou letech jsme v rámci programu Pomoc přírodě navštívili záchrannou stanici ve Spáleném Poříčí. Velmi mile nás potěšila hojná účast, sešlo se nás celkem dvacet.
Pomáhali jsme s výsadbou stromů v novém biokoridoru na okraji města, ve stanici jsme zvládli výměnu potrhaného pletiva na dvou voliérách, úpravu interiéru většiny voliér, včetně velké rozletové. Natírali jsme dřevěné stěny voliér i jejich kovové části, poprali jsme se s plevelem ve stanici a dalšími drobnostmi jsme zvelebili prostředí obyvatel záchranné stanice.
Odměnou nám bylo úžasné večerní hraní a zpívání rodiny Pelikánovy a také exkurze po největší kořenové čistírně odpadních vod v naši republice. Všem zúčastněným patří dík za pomoc.

Ohlédnutí za táborem KODAS

08.08. 2006
program Pomoc přírodě - Ve dnech mezi 26. a 30. červencem se ve Vendolí u Svitav uskutečnil tradiční letní tábor Klubu ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země. Ve stanici pro handicapované volně žijící druhy zvířat se letos sešlo přes dvacet členů a příznivců klubu, aby společně strávili několik příjemných dní a pomohli s nezbytnou údržbou stanice.
Na účastníky čekala vedle nezbytné práce také spousta volnočasových aktivit, mezi nimiž se těšila největší oblibě karetní hra Bang. Zatímco se mladší účastníci věnovali rozmanitým společenským hrám pod širým nebem, pracovali ti starší na dokončovacích pracích na voliérách pro savce, opravovali zimou poničenou střechu stodoly, čistili jezírko pro kachny a labutě nebo pracovali na nové prostorné voliéře pro datlovité ptáky.

Zvláštní poděkování si za bezchybné zázemí a vítečnou kuchyni zaslouží naši hostitelé Dana Groszmanová a Josef Zelený. Všichni se již nyní těšíme na příští letní tábor KODAS, který napřesrok proběhne na témže místě.


Více informací o dalších akcích vám poskytne vedoucí programu:
Radek Novotný
mobil: 602 291 763
e-mail: pomocprirode@email.cz

Poslední dvě sokolí samice opustily hnízdo

20.06. 2006
Akce Falco (Teplice nad Metují) - Zbylá dvě sokolí mláďata opustila hnízdní dutinu v Chrámové stěně během čtvrtka. V časných ranních hodinách vylétla jedna ze samic, avšak při prvním letu se ji nepodařilo nabrat dostatečnou výšku a propadla se na balvan v pasece pod stěnou. Z tohoto místa mezi stromky neměla prakticky šanci dostat se na vrchol okolní stěny, která je místy až 80 metrů vysoká.


Mladý pták byl po dobu 4 hodin pečlivě sledován a při pohybu houštinou mladých stromků byl odchycen a přenesen do nejvyššího místa bloku. Netrvalo ani 30 minut a rodičovský pár k mláděti přilétl a donesl mu potravu. Poslední mládě vylétlo krátce po poledni a usedlo na nízkou skalku, kde v nepohodlné poloze strávilo 7 hodin. Chvíli po 19. hodině mládě stoupavým letem odlétlo na vyšší věže.

Hlídka složená z pracovníka SCHKO Broumovsko a ornitologa umožnila příchozím návštěvníkům sledování dravců přes stativovou optiku Meopta. Okolo stovky převážně polsky mluvících návštěvníků mělo možnost pozorovat nejenom výlet posledních mláďat, ale i první obratné přelety mladého samečka a staré ptáky při donášení potravy a krmení.

Zdroj: SPA Broumovsko

Mláďata sokolů vylétla z hnízda

15.06. 2006
Akce Falco CHKO Broumovsko - V úterý v dopoledních hodinách vylétla z rodného hnízda na Chrámové stěně v Teplických skalách první dvě mláďata sokola stěhovavého. Jako první se odvážila vylétnout nejstarší ze tří samic a nejmladší sameček. Po opuštění hnízda se mladí sokoli seznamovali s prostředím na hnízdišti. V příštích dnech se budou snažit dostat na horní hranu skály a podnikat první přelety mezi věžemi. Zbylé dvě samice odpočívaly po celý den na skalní římse vedle hnízdní dutiny. První let je čeká patrně již dnešní den.


Česká ochrana dravců stále pokulhává

23.05. 2006
Slovensko/Česká republika - V době, kdy slovenští kolegové přistihli jednoho (bývalého) slovenského sokolníka při pašování 6 mláďat sokolů stěhovavých a 1 mladého krkavce, jinému českému vykradači hnízd byl výjimkou umožněn chov orlů skalních.

Ve středu 3. května 2006 byl na slovensko-maďarské hranici zadržen Štefan B. (do roku 2004 člen Slovenského klubu sokoliarov), v jehož autě bylo ukryto šest mláďat sokola stěhovavého. Mláďata byla v nákupních taškách za sedadlem řidiče a v odkládacím prostoru v palubní desce. Kromě nich pašerák převážel i jednoho mladého krkavce s přelepeným zobákem ukrytého v ponožce. Mláďata, která evidentně pocházela z volné přírody, byla předána Jozef Chavkovi z Ochrany dravcov na Slovensku a bezprostředně byla navrácena do jednoho z vykradených hnízd, kde je samice úspěšně přijala a začala krmit.
Podle informací, které má k dispozici slovenská policie, byl Štefan B. jedním z nejvýznamnějších vykradačů a překupníků dravců od 80. let minulého století. Těch již bylo u slovenských hnízd přistiženo několik, mezi nimi i český sokolník Josef Kubec, který si za vykradení hnízda orla skalního odpykal v roce 2001 dvanáctiměsíční trest odnětí svobody. Nyní je nejen opět členem Klubu sokolníků ČMMJ, ale Správa CHKO Orlické hory mu vydáním výjimky umožnila i navrácení orlů skalních s odůvodněním, že (m.j.) "chovatel má dloholeté zkušenosti s chovem orla skalního".
Jak je vidět, přístup k ochraně dravců se může značně lišit. Který je lepší, nechť posoudí každý sám.

Zdroj: ČSO, Zdeněk Vermouzek

U Bzence hrozí vážný konflikt nové silnice R55 s ptáky

12.05. 2006
Děti Země a Česká ornitologická společnost zaslaly na Ministerstvo životního prostředí zásadní odmítavé vyjádření proti záměru Ředitelství silnic a dálnic v Brně umístit novou čtyřpruhovou rychlostní silnici R55 do evropsky chráněné ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví, aniž by byla dle směrnice Evropského společenství č. 92/43/EHS posouzena varianta, která se tomuto území vyhne. Hrozí tak konflikt, který bude muset řešit Evropská komise.

„Máme vážné obavy z toho, že díky volebním slibům některých politiků rychle vybrat nějakou trasu R55 nedojde k porovnání s variantou mimo tuto ptačí oblast,“ vysvětluje Miroslav Patrik z Dětí Země.

Prosazovaný konfliktní koridor silnice R55 přes ptačí oblast prochází severozápadně od Moravského Písku, pokračuje východně od Bzence až k Rohatci. Území se skládá ze suchého borového lesa a z nivy řeky Moravy s loukami, na němž se nachází téměř dvě stě čtyřicet druhů ptáků.

„Pokud MŽP nezajistí porovnání s variantou mimo tuto ptačí oblast a vydá hned stanovisko, lze očekávat podání stížnosti k Evropské komisi a možný postih našeho státu,“ upozorňuje dále Patrik.
V ptačí oblasti je evropskou směrnicí chráněno šest druhů jako je čáp bílý, moták pochop, skřivan lesní, strakapoud jižní a prostřední a lelek lesní. Ten má zde naše největší hnízdiště, takže vedení R55 přes jeho biotop by byl pro něj likvidační. Patrně ale i pro další ptáky jako je skřivan lesní či bělořit šedý.

„Silnice R55 by měla spíše procházet zemědělskou krajinou východně od Strážnice a Veselí nad Moravou, takže její výstavba, následný automobilový provoz a fragmentace krajiny negativně neovlivní množství druhů ptáků a jejich počty,“ uvádí Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické.

Zajímavé internetové stránky:

Informace o ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví = http://ptaci.natura2000.cz
Česká společnost ornitologická = http://www.birdlife.cz

Kontakty:

MŽP, odbor posuzování vlivů na životní prostředí: ředitelka Ing. Jaroslava Honová – tel. 267 121 111

Teplickým sokolům se vylíhla mláďata

10.05. 2006
Akce Falco (Teplice nad Metují) – Nejsledovanější sokolí pár v Čechách, hnízdící třetím rokem na Chrámové stěně v Teplických skalách, se v první polovině minulého týdne dočkal radostných okamžiků. Po skoro pětitýdenním pečlivém zahřívání čtyř kusové snůšky, na kterém se od konce března střídavě podíleli oba rodiče, se v hnízdě vzácných dravců vylíhla mláďata. Přítomnost ochmýřených bílých ptáčat v hnízdní kotlince signalizovalo již změněné chování samice, která se v posledních dvou dnech z hnízda prakticky nevzdaluje, zatímco samec ji zásobuje kořistí až na okraj dutiny.
Při čtvrtečním odpoledním sledování přes optické zařízení instalované v protisvahu hnízdní skály bylo potvrzeno, že se pod samičkou pohybují tři malí sokolíci. Mezi nimi se ještě nachází poslední čtvrté vajíčko, ze kterého by se mělo zbylé mládě vyklubat během dnešního dne. Na tomto částečném úspěchu mají podíl nejen ochranáři a strážci zajišťující klid na hnízdišti, ale i řady ukázněných návštěvníků a horolezců, jenž respektuji dočasný klidový režim na lokalitě.
Rozborem videozáznamu z kamery, umístěné u sokolího hnízda v Teplických skalách, bylo v pátek potvrzeno, že i z posledního vajíčka snůšky došlo během pátku k vylíhnutí mláděte. Ke třem sourozencům, jenž se vylíhli v předešlých dnech, tak ještě přibyl čtvrtý sokolík. Ačkoliv jsou mláďata malá, samička má co dělat, aby je pod sebou srovnala a řádně zahřívala. Na Broumovsku se jedná o první případ takto početné rodinky v novodobé historii.
Podle literatury končí skoro každé třetí sokolí hnízdění nezdarem. Při úspěšném průběhu hnízdění bývají v hnízdě nejčastěji dvě (20 % případů) nebo tři mláďata (31 %). Řídce sokoli odchovávají jen jednoho potomka (14 %) a výjimečně i čtyři mláďata (6 %).

Zdroj: SPA Broumovsko

Návštěvníci Teplických skal pozorovali sokoly

04.05. 2006
Teplice nad Metují - Na 150 návštěvníků Teplických skal mělo při prvomájovém odpoledni možnost nahlédnout do tajů sokolího hnízda v dutině Chrámové stěny. Pozorování vzácných dravců se uskutečnilo mezi 13. až 16. hod. na stezce pod věží Herink za pomocí kvalitní stativové optiky Meopta. Vrchol sledování nastal krátce po 15. hod., kdy se rodičovský pár za hlasitého volání vystřídal v sezení na vajíčkách. Na četné dotazy převážně polských návštěvníků střídavě odpovídal ornitolog a studenti zajišťující ostrahu hnízda v rámci Akce Falco. Další prezentace pro veřejnost bude uskutečněna po vylíhnutí mláďat.

Lidé našli dalšího mrtvého orla, uhynulo jich letos už sedm

28.04. 2006
Dalšího mrtvého orla mořského nalezli ornitologové na jihu Čech. Mršinu poslali na vyšetření, mají podezření, že byl vzácný dravec otráven stejně jako několik předešlých. Letos tak za zvláštních okolností uhynulo už sedm orlů mořských. U většiny z nich se otrava prokázala, jeden byl postřelen.

Orlové a další dravci umírají po pozření otrávené návnady. Několik majestátních ptáků zahynulo na Znojemsku, další v okolí Hluboké nad Vltavou. Ornitologové proto vyhlásili odměnu pro člověka, jehož svědectví povede k odhalení traviče. Nyní odměna činí 54.000 korun, ČTK o tom informovala Jana Holečková z České společnosti ornitologické.

Společnost kvůli rozmáhajícímu se travičství zvířat vyhlásila letos orla mořského ptákem roku. Chce dát problému velkou publicitu. Majestátní dravec se začíná vracet do české přírody, travičství však může další růst populace zastavit. Na území státu hnízdí nanejvýš třicet párů. V Čechách zanikla poslední hnízdiště orlů v polovině 19. století, na Moravě hnízdil patrně ještě ve 20. letech minulého století. Pak se orlové po dlouhá desetiletí v Česku objevovali jen jako zimující ptáci. Hnízdící páry se znovu objevily koncem 80. let, a to i díky podmínkám, které připravili ornitologové.

Z jižních Čech se orli postupně rozšířili na Českolipsko a Břeclavsko. Stoupá i počet jedinců zimujících na novomlýnských nádržích a třeboňských rybnících. Orli mořští se živí převážně rybami a vodními ptáky. Nepohrdnou ale ani mršinami. Kvůli tomu jim hrozí otrava různými nelegálními návnadami, které nemusejí být ani přesně namířeny na ně.

Za dopadení travičů vypsala Česká společnost ornitologická nejprve odměnu 20.000 korun. Díky darům veřejnosti ji ornitologové postupně zvyšují.

Zdroj: ČTK

Sokoli opět zahnízdili v Teplických skalách

25.04. 2006
Police nad Metují - Skalnatá území Broumovska vždy patřila mezi nejvýznamnější hnízdiště sokola stěhovavého (Falco peregrinus) v České republice. Ve 40. až 50. letech minulého století zdejší populace čítala okolo 4 až 6 hnízdících párů. Přímým pronásledováním ze strany člověka a důsledkem používání nešetrných chemických přípravků v zemědělství (např. DDT) druh během krátkého období vymizel nejenom z Broumovské vrchoviny, ale i z velké části evropského areálu rozšíření. Po roce 1970 se tak na našem území objevoval pouze sporadicky a hnízdiště zůstala na dlouhou dobu opuštěná.
Koncem devadesátých let se na Broumovsku začali vzácně objevovat sokoli z divoké populace a v roce 2000 úspěšně zahnízdil první pár. Do současnosti se za období 6 let podařilo doložit celkem 9 případů hnízdění, z toho 5 úspěšných, ze kterých vyletělo celkem 11 mláďat. Vzhledem k početnosti a pozitivnímu trendu vývoje populace v Broumovské vrchovině se kriticky ohrožený sokol stěhovavý stal jedním z předmětů ochrany nedávno vyhlášené Ptačí oblasti Broumovsko, která je součástí evropské soustavy chráněných území NATURA 2000.

V roce 2005, po více než padesáti letech, zahnízdili sokoli také ve skalním masívu Chrámových stěn v Teplických skalách, které patří mezi jeho historická hnízdiště. Díky přímé ostraze hnízda a klidovému režimu na lokalitě pár v tomto turisticky exponovaném místě úspěšně vyhnízdil a odchoval 3 mláďata. Silným stativovým dalekohledem se ornitologům podařilo odečíst značení ptáků, a tak dnes víme, že samice je původem ze Saska a samec ze severních Čech. V letošním roce se pravděpodobně stejný pár opět na atraktivní skalní stěnu vrátil. V současnosti samice, střídavě se samcem, sedí na vejcích v hnízdě v těsné blízkosti turistické stezky.

Podobně jako v loňském roce byl v této lokalitě zaveden takový prohlídkový režim na turistickém okruhu, který zajistí klid po dobu hnízdění. Ostrahu hnízda zajišťuje Správa CHKO Broumovsko ve spolupráci s ornitology a dobrovolníky z organizace KODAS. Jedním z důvodů ostrahy hnízd je zabránění případnému vykradení hnízda nelegálními obchodníky se zvířaty. Největším nebezpečím pro snůšky a sokolí mláďata je však přítomnost lidí v blízkosti hnízda. Je-li samice rušena, opouští na delší dobu hnízdní dutinu. V případě chladného počasí tak může dojít k zastydnutí vajec nebo podchlazení a úhynu malých mláďat. Hnízdo navíc zůstává nechráněno proti predátorům, kteří mohou zničit snůšku anebo ukořistit mláďata. Za slunečného počasí naopak hrozí dehydratace mláďat, pokud je vyrušená samice nemůže účinně stínit.

Turisté mohou i nadále obdivovat většinu skalních útvarů a navštívit vyhlídkový okruh vedoucí přes divoké skalní plošiny s vyhlídkami na skalnaté Anenské a Teplické údolí a dále projít po opravené kamenné cestě do Vlčí rokle. Koncem června bude plně zprůchodněn i úsek okolo Chrámových stěn, kde v případě úspěšného vyhnízdění bude možné mladé sokoly i s rodiči s trochou štěstí zahlédnout. V loňském roce se to podařilo několika stovkám návštěvníků. Další mohli i s odborným výkladem sledovat ostatní dravé ptáky, kteří lokalitu Chrámových stěn využívají k hnízdění anebo zde krouží ve vzdušných proudech.

V letošním roce by Správa CHKO Broumovsko ráda rozšířila možnosti odborného výkladu a pozorování s pomocí kvalitní optiky pro všechny milovníky přírody, kteří se rozhodnou při své návštěvě Broumovska zavítat i do Teplických skal. V případě úspěšného hnízdění bude nejvíce k vidění v červnu, kdy jsou dorůstající mláďata intenzivně krmena, vylétají z hnízda a učí se létat a lovit.

Na závěr chceme velmi poděkovat všem návštěvníkům skal, že respektováním opatření ochrany přírody napomohou k úspěšnému vyhnízdění jednoho z přibližně dvaceti párů sokolů stěhovavých, které v současnosti hnízdí na území České republiky

Tisková zpráva ze dne 20. dubna 2006
Ing. Petr Kuna, Správa CHKO Broumovsko, foto: J. Vrána

Pomozte ještě dnes ohrozeným dravcům!

14.04. 2006
Akce Falco - projekt strážení hnízd ohrožených sokolovitých dravců ve volné přírodě – postrádá pro období měsíce dubna dobrovolné strážce.
Každý rok probíhá tato akce od dubna do června. Dobrovolní strážci však každoročně upřednostňují strážení za příznivějšího počasí a hlásí se na teplejší jarní měsíce. Ale právě období na samotném začátku jara je pro ochranu ohrožených dravců klíčové. Sokolí pár nemá do vylíhnutí mláďat vytvořenou dostatečnou rodičovskou vazbu ke své snůšce a k jejímu opuštění tak může dojít i při jinak bezvýznamném vyrušení. V měsíci dubnu se po zimě do hnízdních lokalit vrací krom sokolů také odpočatí turisté a sportovní horolezci. Dravci jsou tak ze strany člověka vystaveni velkému tlaku.
Důsledkům tohoto tlaku se snaží předejít ochránci přírody z řad dobrovolníků, kteří se ve skupinách střídají pod hnízdem v týdenních turnusech. Každý rok se tak daří přispět k vyvedení několika mláďat, která by jinak byla rodiči opuštěna nebo skončila v rukách překupníků.
Zejména na měsíc duben stále hledáme další dobrovolníky, aby i letos byla Akce Falco úspěšná a ohrožení sokoli mohli nerušeně vyvést svá mláďata.

Cílem Akce Falco, která je organizovaná Klubem ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země, je chránit hnízda vzácných dravců před vykradením překupníky. Díky úsilí mnoha dobrovolníků se za patnáct let trvání této akce podařilo zachránit mnoho vzácných dravců, kteří by jinak zahynuli nebo přišli o svou svobodu.
Akci Falco můžete podpořit také finančně převodem na účet: 170 244 366 / 0300 u Poštovní spořitelny. Podrobnosti naleznete zde.


Hlásit na akci se můžete stále na adrese:
Ivo Páral
683 51 Holubice 258
email: akcefalco@email.cz
mobil: 605 468 263

KODAS ve Vendolí

11.04. 2006
Zelené Vendolí - Během první letošní víkendovky programu Pomoc přírodě, která proběhla 7.-9.dubna se nás ve Vendolí u Svitav sešlo devět. Letošní dlouhá zima proměnila stanici k nepoznání. Společným úsilím jsme připravili prostor pro nový přístřešek na místě původní kuchyně, vybudovali před stanicí nové jezírko pro kachny a připravili stanici do nové sezóny. Odměnou nám bylo vypuštění uzdravené poštolky a krahujce, kteří byli oba v průběhu zimy sraženi autem. Chtěli bychom touto cestou poděkovat především Daně Groszmanové za vytvoření příjemného zázemí a výbornou kuchyni.
Více o Záchranné stanici volně žijících zvířat Zelené Vendolí nejdete zde.

Otrávili se další dva orli, jeden přežívá v péči veterinářů

23.03. 2006
Další dva orli mořští se v tomto týdnu otrávili po pozření návnady, na otravu uhynula jedna straka a tři káně lesní. Prvního orla nalezli lidé 21. března u Dyjákovic na Znojemsku mrtvého, druhého o den později nedaleko prvního nálezu. Tento dravec ještě žije, přiotrávil se na mršině otrávené káně lesní. "Koncentrace jedu zřejmě byla nižší, takže zatím přežil a je v péči záchranné stanice ve Znojmě," řekl ČTK ornitolog Zdeněk Vermouzek.


Letos uhynulo už pět orlů mořských. Dva se prokazatelně otrávili v jižních Čechách a jeden byl postřelen na jižní Moravě. Začátkem března lidé nalezli mrtvého orla mořského na Klatovsku, příčinu smrti veterináři neurčili, protože mršina byla rychle zničena, vypočítal Vermouzek.

Česká společnost ornitologická kvůli rozmáhajícímu se travičství zvířat, na které doplácí i řada ptáků, vyhlásila letos orla mořského ptákem roku. Chce dát problému velkou publicitu. Majestátní dravec se začíná vracet do české přírody, travičství však může další růst populace zastavit. Na území státu hnízdí nanejvýš třicet párů. V Čechách zanikla poslední hnízdiště orlů v polovině 19. století, na Moravě hnízdil patrně ještě ve 20. letech minulého století. Pak se orlové po dlouhá desetiletí v Česku objevovali jen jako zimující ptáci. Hnízdící páry se znovu objevili koncem 80. let, a to i díky podmínkám, které připravili ornitologové.

Z jižních Čech se orli postupně rozšířili na Českolipsko a Břeclavsko. Stoupá i počet jedinců zimujících na novomlýnských nádržích a třeboňských rybnících. Orli mořští se živí převážně rybami a vodními ptáky. Nepohrdnou ale ani mršinami. Kvůli tomu jim hrozí otrava různými nelegálními návnadami, které nemusejí být ani přesně namířeny na ně.

Za dopadení travičů vypsala Česká společnost ornitologická odměnu ve výši 20.000 korun. Díky darům veřejnosti se ornitologové nyní rozhodli odměnu navýšit na 35.000 korun.

Současně výbor společnosti vyzval všechny členy i ostatní přátele přírody, aby přispěli darem v jakékoli výši na účet číslo 40037-1922224339/0800, variabilní symbol 8888. Vypsaná odměna bude o darovanou částku navýšena.

Zdroj: ČTK

Čelisťové pasti stále v prodeji

22.03. 2006
Stop železům! - V průběhu letošním zimy byly pouze v kraji Vysočina zaznamenány tři případy nezákonného použití čelisťových pastí, lidově nazývaných železa. „Ve všech případech byla železa nastražena ve vodních tocích na zvláště chráněnou vydru říční, ale určitě se jedná jen o špičku ledovce a případů ohrožujících i další druhy bude mnohem víc,“ říká Pavel Koubek z Klubu ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země. Použití těchto pastí zakazuje jak zákon o myslivosti, tak i zákon na ochranu zvířat proti týrání. V případě ulovení zvláště chráněného živočicha jde ještě o porušení zákona o ochraně přírody a krajiny a také o naplnění trestného činu pytláctví. Zákon na ochranu zvířat proti týrání jde ještě dál a po novelizaci z roku 2004 zakazuje i výrobu a prodej. Přesto jsou však železa ve většině prodejen se železářstvím volně v prodeji i v několika velikostech.
Tato past patří již k přežitkům a její používání k lovu je značně nehumánní. Po uvolnění pojistky dojde silnou pružinou ke sklapnutí dvou protilehlých čelistí k sobě a zvíře je většinou chyceno za nohu. „Představte si, že vám nohu svírají dvě ocelové čelisti a takto v bolestech přežíváte několik hodin, mnohdy i několik dní a očekáváte milosrdnou smrt. To se zvířatům skutečně děje,“ říká Pavel Koubek. V mnohých případech umírají zvířata bolestí, strachem a hlady. Šelmy se ze zoufalství snaží ukousnout nohu, aby se zachránily. Dravým ptákům někdy silná pružina nohu přímo urazí a i když ulétnou, uhynou hlady. „Pro mne nejotřesnější případ se udál před několika lety u Okrouhlice nedaleko Havlíčkova Brodu, kde byla nalezena samice chráněného výra velkého, jak visela chycená za nohu v železech umístěných na dřevěném sloupku. Železa ji takřka urazila nohu a musela tam viset několik hodin, než vykrvácela a uhynula,“ popisuje smutný případ Pavel Koubek.
I přesto, že za prodej uvedených pastí hrozí obchodníkovi pokuta až 100 000 Kč tak dva roky po schválení zákazu prodeje nesmyslný obchod s utrpením zvířat pokračuje bez zájmu kompetentních orgánů. „Vzhledem k tomu, že není v našich silách obejít všechny prodejny, kterých se to týká, obracíme se dopisem přímo na pana ministra zemědělství Ing. Jana Mládka, který má dodržování zákona na ochranu zvířat proti týrání v kompetenci a prosíme ho o zjednání nápravy“, vysvětluje Pavel Koubek a dodává: „To, že prodejny přestanou tyto pasti prodávat je ekonomicky neohrozí, ale určitě to zachrání mnoho volně žijících zvířat před utrpením. To by si měli uvědomit i prodejci“ Bude však trvat ještě mnoho let, než přestanou být železa nezákonně používána.

Vážení přátele, obracím se na vás s prosbou o pomoc. Od roku 2004 zakazuje zákon na ochranu zvířat proti týrání výrobu, prodej a používání čelisťových pastí, kterým se lidově říká železa. I přesto avšak většina prodejen se železářstvím nadále železa volně prodává i v několika velikostech a pokračuje tak zbytečný obchod s utrpením zvířat.

Pro prosazení zákazu, potřebujeme zjistit jaká je situace v obchodech opravdu. Až půjdete kolem železářství, podívejte se prosím, zda vedle pastiček na myši nejsou prodávána i železa a napište nám prosím výsledek. Informace by měla obsahovat město a jméno prodejny. Důležité jsou informace o místech, kde se železa neprodávají. Jen tak je možné prokazatelně říci: z dvaceti navštívených prodejen se železa prodávají v devatenácti.

Děkujeme za spolupráci.


Pavel Koubek - KODAS DZ
E-mail: tyto@atlas.cz

Fotografická soutěž má již své vítěze

16.03. 2006
Dravci a sovy okolo nás - Desetičlennou porotou složenou z fotografů a ornitologů byly tento týden vybrány vítězné snímky přihlášené do fotografické soutěže Dravci a sovy okolo nás pořádané Klubem ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země (KODAS DZ).
Do soutěže bylo přihlášeno celkem 63 snímků zachycujících život dravců a sov a akce na jejich ochranu. Podle slov Davida Poláčka z KODAS DZ bylo cílem vyhlášení soutěže vzbudit zájem o ochranu dravců a sov u široké fotografické veřejnosti a zprostředkovat kontakt mezi organizátory ochranářských akcí a jejich účastníky.
„Úloha laické veřejnosti v ochraně divoké přírody je často podceňována. Na odhalení úmyslného pronásledování ohroženého druhu dravce či sovy nemusí být člověk zkušeným ornitologem s letitou praxí, stačí pouze zájem o problematiku a schopnost dívat se okolo sebe. A právě o posílení této schopnosti nám v tomto projektu šlo“, uvedl k soutěži David Poláček. „Soutěž bude probíhat i v tomto roce a věříme, že přihlášené snímky budou mít i tentokrát vysokou úroveň. Velké naděje spojujeme především s Akcí Falco zaměřenou na ochranu hnízd sokolů stěhovavých ve volné přírodě“, uvedl dále Poláček.

Na prvním místě se s fotografií mláďat motáka lužního umístil Karel Poprach, druhé místo obsadil Aleš Lichtenberg s fotografií poštolky obecné. Třetím místem byla oceněna Dana Brabcová za fotografii orla mořského. Všem výhercům tímto blahopřejeme.

Více o fotografické soutěži Dravci a sovy okolo nás najdete zde.

Pomozte zachránit ohrožené dravce!

14.03. 2006
Akce Falco - střežení hnízd kriticky ohrožených druhů dravců.
Každý rok probíhá od dubna do června strážení hnízd ohrožených sokolovitých dravců ve volné přírodě. Vykrádání hnízd, bezohlední turisté nebo horolezci nerespektující zákazy představují pro kriticky ohrožené dravce velké nebezpečí. Skupiny dobrovolníků střídající se pod hnízdem v týdenních turnusech se snaží tomuto bezohlednému chování zabránit. Každý rok se tak daří přispět k vyvedení několika mláďat, která by jinak byla rodiči opuštěna nebo skončila v rukách překupníků. Stále hledáme další dobrovolníky, aby i letos byla Akce Falco úspěšná a ohrožení sokoli mohli nerušeně vyvést svá mláďata.
Cílem Akce Falco, která je organizovaná Klubem ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země, je chránit hnízda vzácných dravců před vykradením překupníky. Díky úsilí mnoha dobrovolníků se za patnáct let trvání této akce podařilo zachránit mnoho vzácných dravců, kteří by jinak zahynuli nebo přišli o svou svobodu.

Hlásit na akci se můžete stále na adrese:
Ivo Páral
683 51 Holubice 258
email: akcefalco@email.cz
mobil: 605 468 263

Akci Falco můžete podpořit také finančně převodem na účet: 170 244 366 /0300

Vycházka za sovami potvrdila obavy z letošní tuhé zimy

06.03. 2006
Humpolec - Tuto sobotu se na zasněženém Křemešníku uskutečnila druhá Soví noc pořádaná Klubem ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země. I přesto, že počasí moc nepřálo a od začátku vytrvale sněžilo, vydalo se po okružní cestě kolem vrcholu devět zájemců o netradiční noční setkání. Sovy se skutečně ozvaly. „ Na magnetofonovou nahrávku možného hnízdního konkurenta zareagoval nejdříve sameček naší největší sovy výra velkého a později se do vyhánění narušitele zapojila i samička“ prozrazuje organizátor výpravy Pavel Koubek a dodává „Pokoušeli jsme se nalákat i další druhy sov vyskytujících se v této oblasti, ale ani puštík obecný ani sýc rousný na nahrávku nereagoval.“ Je možné, že tyto menší druhy nepřežili letošní zimu, která je nepříznivá pro všechny volně žijící živočichy. „Rozhodně nelze očekávat, že by se po letošní zimě situace s výskytem sov zlepšila a spíše se obávám, že to bude ještě horší než v minulých letech.“ konstatuje Pavel Koubek. Sovy se stejně jako ostatní živočichové nemohou dostat sněhovou pokrývkou k potravě a hynou hlady.

Počet letos otrávených orlů mořských vzrostl na dva

17.02. 2006
HLUBOKÁ NAD VLTAVOU - v jižních Čechách byli nalezeni dva uhynulí orli mořští. Nejspíš je někdo otrávil. Přitom jde o přísně chráněné ptáky, kterých v České republice žije jen asi 50 exemplářů. Podle ornitologů jde o nevyčíslitelnou ztrátu.
Prvního uhynulého dravce s téměř dvoumetrovým rozpětím křídel našli lesníci ve Staré Oboře u Hluboké nad Vltavou. Šlo o dospělého jedince, který podle ornitologů vykazoval možné známky otravy.

Lesní správce Jan Zasadil, popsal nález jednoho z otrávených orlů: „Normálně ležel na zemi za stromem. Jak tam spadl nebo popošel. Prostě v křeči“. Dalšího mrtvého orla mořského nalezli lidé u obce Hrdlořezy na Třeboňsku. Šlo o samici připravenou klást vejce. Její žaludek obsahoval kromě jiného i mrtvá domácí kuřata. Ornitolog Jan Ševčík, pracovník CHKO Třeboňsko si je jist, že se jednalo o otravu: “Jsme si zcela jisti, že to bude otrava. Poslali jsme ho na vyšetření do Brna“.
Ochranáři navrhují, aby policisté případ šetřili kromě jiného i jako obecné ohrožení. V minulosti obviňovali z kladení otrávených nástrah především myslivce.
Právě Myslivecká jednota už dnes s předstihem na nové případy reagovala. Její členové se od kladení otrávených nástrah důrazně distancují. Podle prohlášení, které zaslali sdělovacím prostředkům, chtějí policii i ochranářům poskytnout veškerou možnou pomoc. Ocenili i omezení prodeje chemického přípravku, který traviči zvěře nejčastěji používali. Ekologové i ornitologové zdůrazňují, že úhyn obou orlů nemá nic společného s ptačí chřipkou. Výsledky jejich pitvy by měli mít k dispozici koncem příštího týdne.

Zdroj: ČT

Orel mořský (Haliaeetus albicilla) je mohutný, největší evropský orel s rozpětím křídel až 2,5 metru, kterého si snad nelze s jiným dravcem splést. Při kroužení jsou charakteristická dlouhá, "prknovitá" křídla s prstovitě roztaženými ručními letkami a dopředu vyčnívající hlava s mohutným zobákem, který je u mladých ptáků tmavý, u dospělých nápadně žlutý. U dospělých ptáků je navíc nápadný bílý ocas. S orlem mořským se nejčastěji setkáme především v okolí větších vodních nádrží či řek, ale může se vyskytnout kdekoliv na území státu, spíše však v nížinách. V zimě po zámrzu ho často spatříme sedět na ledě uprostřed rybníka. Přitom už nepůsobí tak impozantním dojmem jako v letu, připomíná spíše mohutnou, zdaleka viditelnou načepýřenou slepici. Orel mořský zažil v průběhu minulých století tvrdé pronásledování, dokonce byl ve značné části západní, střední a jižní Evropy vyhuben. Koncem dvacátého století se však v důsledku ochrany na řadu původních hnízdišť v Evropě vrátil a jeho početnost dále narůstá. Podle údajů z publikace BirdLife International Birds in Europe 2004, vzrostla jeho populace za posledních deset let přibližně o 50 %.
V současnosti je evropská populace orla mořského odhadována na 5000 párů, což představuje více než 50 % populace světové. Nebylo tomu tak ale vždy. V Čechách zanikla poslední hnízdiště v polovině devatenáctého století, na jižní Moravě patrně hnízdili ještě ve 20. letech dvacátého století. V následujících desetiletích bylo území státu pouze pravidelným zimovištěm, především pak území Třeboňska. Protože zde existovaly i vhodné podmínky pro hnízdění orlů, především vhodné lesní porosty i dostatek potravy, zahájili v osmdesátých letech minulého století jihočeští ornitologové a orgány ochrany přírody aktivity, mající za cíl obnovení původních hnízdišť, jako např. intenzivní přikrmování zimujících ptáků, stavba umělých hnízd či vysazení celkem devíti mladých orlů, pocházejících z odchovů pana Clause Fentzloffa ze SRN. Prvé úspěšné hnízdění proběhlo v roce 1986 a tento pár tvořili vypuštění jedinci. Na základě chování orlů i pozdějších nálezů poměrně starých hnízd lze ale s největší pravděpodobností předpokládat, že zde již v této době hnízdili ptáci z divoké, původně zimující populace. Reintrodukční projekt tedy přišel v době, kdy zde již vznikala hnízdní populace přirozeným šířením, podobně jako i v jiných oblastech střední Evropy.
V následujících letech se počet hnízdících párů postupně zvyšoval, orli začali obsazovat další vhodné lokality i v jiných oblastech České republiky, jako je Českobudějovicko, Jindřichohradecko, Českolipsko či Břeclavsko. Celkový počet hnízdících párů orla mořského na území České republiky je v současné době odhadován na 25 - 30. Stoupá i počet zimujících ptáků, zejména na Novomlýnských nádržích a na Třeboňsku.
Potravu orla mořského tvoří především ryby a vodní ptáci, v menší míře i různí savci. Po zámrzu rybníků tvoří z velké části potravu různá uhynulá zvířata, která orel v krajině najde, včetně velkých savců jako je srnec či prase divoké. Ač dokáže ulovit i zdravou kořist, vyhledává především defektní či uhynulé jedince, čímž se řadí mezi druhy, vykonávající v přírodě sanitární funkci.

Jan Ševčík a Lucie Hošková


Za dva roky uhynulo na otravu z návnady šest orlů mořských

30.01. 2006
V uplynulých dvou letech uhynulo na následky požití otrávené návnady v Čechách a na Moravě šest orlů mořských. Vzhledem k tomu, že na území státu hnízdí jen několik desítek párů těchto velmi vzácných dravců, může travičství překazit jejich úspěšný návrat do české přírody. Orla mořského zvolila Česká společnost ornitologická ptákem roku 2006, aby upozornila na krásu tohoto majestátního dravce i na rizika, která ho mohou potkat.
Kvůli otráveným návnadám na lišky a kuny umírají podle tajemnice společnosti Lucie Hoškové i další druhy, nejčastěji vrány, havrani a straky. Loni kvůli otrávené návnadě na "škodnou" zahynul na Královéhradecku i orel skalní, který do Čech pouze zalétá. Nejčastěji používají traviči podle zjištění ochránců přírody pesticid karbofuran. Pitva prokázala velmi rychle účinkující jed u čtyř ze šesti otrávených orlů mořských, uvedla Hošková na tiskové konferenci. Otrávená vejce nebo mršiny byly nalezeny i ve městech, riziko otravy proto podle Hoškové hrozí například i psům a dětem.
V případě, že se lidé setkají v přírodě s mršinou, vedle které leží mrtví ptáci, měli by podle ornitologů informovat policii. Ve speciálním letáku také ornitologové radí nedotýkat se takových mršin a zabránit přístup k nim dětem a domácím zvířatům. Pomoc může hledat nálezce i na telefonním čísle koordinátora programu Volná křídla 605 578 746.
I když se orel může objevit na území státu prakticky kdekoli, s větší pravděpodobností se s ním lidé setkají v nížinách u větších vodních ploch či řek, například na Třeboňsku či u nádrže Nové mlýny. Za největším dravcem Evropy, jehož rozpětí křídel měří až dva a půl metru, chystají ornitologové v zimě výpravy.
Evropská populace orlů mořských v současnosti čítá 5000 párů, což představuje zhruba polovinu světové populace. V Čechách zanikla jeho poslední hnízdiště v polovině 19. století, na Moravě hnízdil patrně ještě ve 20. letech minulého století. Pak se orlové po dlouhá desetiletí v Česku objevovali jen jako zimující ptáci. Znovu se hnízdící páry objevily koncem 80. let, nyní jich v Česku hnízdí 30 až 50. Další desítky jich přilétají zimovat.

Soňa Remešová

Zdroj: Ekolist

Na Slovensku další případ zastřelení káné lesní

23.01. 2006
Neznámy páchateľ zastrelil myšiaka lesného, hrozia mu dva roky väzenia
BRATISLAVA - Neznámy páchateľ zastrelil cez víkend myšiaka lesného (káně lesní) v obci Pata. Dopustil sa trestného činu pytliactva, za čo mu hrozí až dvojročný trest. Porušená bola tiež poľovnícka legislatíva a zákon o ochrane prírody a krajiny.
Zastreleného myšiaka objavil člen Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) počas terénnej pochôdzky. Bezvládne telo myšiaka viselo v rázsoche konára, krvavé stopy svedčili o rozsiahlom poranení hlavy. Vo vzdialenosti približne 15 metrov od myšiaka našli dve brokové nábojnice. Spoločenská hodnota jedinca myšiaka lesného je 20 tisíc korún. Zároveň ide o druh, ktorý je zaradený do zoznamu poľovnej zveri, hoci poľovať sa naň nesmie.
"Okres Galanta predstavuje jednu z najhorších oblastí z hľadiska prenasledovania vtáctva. Nevraživosť voči dravcom je v tomto regióne hlboko zakoreneným problémom poľovníctva," povedal Marek Brinzík zo SOVS. Odhaľovanie páchateľov je podľa neho veľmi náročné a pokiaľ nie sú pristihnutí priamo pri čine, cítia sa absolútne neohrození. "Nájsť však v dnešných dňoch človeka ochotného svedčiť pred orgánmi činnými v trestnom konaní je veľký problém. Aký je skutočný počet obetí, ktoré každoročne uhynú pod paľbou brokovníc, sa zrejme nikdy nedozvieme," dodal.
Ochranári považujú za nevyhnutné definitívne zmeniť mýtus takzvanej "škodnej zveri", ktorá musí byť nekompromisne likvidovaná. Prenasledovanie dravcov je potrebné zastaviť aj z pohľadu poľnohospodárstva a ich potreby pre ekosystémy. "Dravé vtáky totiž významne a bez vedľajších účinkov pomáhajú pri regulácii početnosti svojej koristi, ktorú pre mnohé druhy tvoria najmä drobné hlodavce," konštatoval Brinzík.

Zdroj: Ekolist

Ptákem roku je orel mořský

05.01. 2006
Po letech, kdy propagovali spíše menší a nenápadné pěvce, zvolili ornitologové ptákem roku 2006 mohutného a majestátního orla mořského. Díky péči ochránců přírody populace tohoto dravce v Česku stoupla v posledních dvou desetiletích z nuly na 25 až 30 hnízdících párů. I když je orel mořský chráněný, bývají někteří zastřeleni. Mohou se dožít až čtyř desítek let, další z nich ale zahynou i kvůli otráveným návnadám. V části Evropy byl druh prakticky vyhuben.

Život a rizika, se kterými se může orel v Česku setkat, popíše brožurka České společnosti ornitologické. Informace o majestátních dravcích poskytují ornitologové i na svém webu. Lidé se na stránkách www.birdlife.cz také dočtou, kam se mohou za králi ptactva vypravit do přírody. Na konec ledna a začátek února jsou přichystány i organizované vycházky za orly.

I když se orel může objevit na území státu prakticky kdekoli, s větší pravděpodobností se s ním lidé setkají v nížinách u větších vodních ploch či řek, například na Třeboňsku či u nádrže Nové mlýny. "V zimě po zámrazu ho často spatříme sedět na ledě uprostřed rybníka. Přitom už nepůsobí tak impozantním dojmem jako v letu, připomíná spíše mohutnou, zdaleka viditelnou načepýřenou slepici," popisují na webu ornitologové své zkušenosti s dravcem, jehož rozpětí křídel dosahuje dvou až dvou a půl metru.

Evropská populace orlů mořských v současnosti čítá 5000 párů, což představuje zhruba polovinu světové populace. V Čechách zanikla jeho poslední hnízdiště v polovině 19. století, na Moravě hnízdil patrně ještě ve 20. letech minulého století. Pak se orlové po dlouhá desetiletí v Česku objevovali jen jako zimující ptáci. Znovu se hnízdící páry objevili koncem 80. let, a to i díky podmínkám, které připravili ornitologové. Z jižních Čech se orli postupně rozšířili na Českolipsko a Břeclavsko. Stoupá i počet jedinců zimujících na novomlýnských nádržích a třeboňských rybnících.

Orli mořští se živí převážně rybami a vodními ptáky. Nepohrnou ale ani mršinami. Kvůli tomu jim hrozí otrava různými nelegálními návnadami, které nemusejí být ani přesně namířeny na ně. Travičství je podle ornitologů nejkritičtějším faktorem v ochraně orla mořského. Nepříliš početnou populaci může podle jejich názoru zcela zlikvidovat.

Soňa Remešová
Zdroj: Ekolist

Pomozte sovám najít nový domov

05.01. 2006
Zima zvolna spěje ke svému vrcholu, většina krajiny je zahalena bílým sněhem a sovy si pomalu začínají hledat vhodné místo pro své hnízdiště. Díky změnám ve venkovské krajině je toto hledání pro sovy rok od roku těžší. Z krajiny se vytrácejí přestárlé doupné stromy, staré stodoly s množstvím úkrytů nahrazují moderní ocelokolny a mnoho podhorských luk, které poskytovaly sovám potravu, zarostlo vysokým plevelem. Je však v silách člověka, aby sovám, stiženým nepřízní osudu, podal pomocnou ruku. Zimní měsíce jsou ideálním obdobím pro výrobu a instalaci hnízdních budek pro sovy. Jejich výroba a instalace je jednoduchá a zvládne ji s trochou šikovnosti každý.

Sýc rousný (Aegolius funereus) patří mezi menší druhy sov. V posledních letech se rozšiřuje z horských lesů do všech lesnatých částí republiky. K hnízdění využívá dutiny vytesané datlem černým. Budky, které zhotovujeme z prken nebo dutých kmenů, mají velikost 20x20 cm při výšce 45 cm. Vletový otvor o průměru 8 cm vyřízneme do horní třetiny přední stěny. Střechu přesahující stěny pokryjeme lepenkou. Budky pro sýce vyvěšujeme do větších lesních celků na kmeny stromů po okrajích pasek a lesních cest do výšky 5-10 m. Vzhledem k tomu, že hnízda této sovy často ničí kuna skalní, je vhodné volit stromy s hladkým kmenem, například buk, a budku oplechovat.

Sova pálená (Tyto alba) hnízdí především v nižších nadmořských výškách v lidských sídlech. K hnízdění využívá kostelní věže a zemědělské budovy. V posledních letech patří k našim nejohroženějším sovám. Budky z prken mají mít vnitřní rozměry 45x80 cm a výšku 45 cm. Vletový otvor 14x18 cm na výšku vyřízneme v dolním rohu jedné z delších stran. Aby se do budky nedostala kuna skalní, musíme vletový otvor zajistit 15 cm širokým plechovým vikýřem, který jej kryje shora a z boků. Další plech umístíme pod vletový otvor. Bez tohoto oplechování mohou budky spíše uškodit, protože nepředstavují pro sovy bezpečné hnízdiště. Budky pro pálenky umisťujeme po dohodě s vlastníky do zemědělských objektů (stodol nebo půd kravínů) co nejvýše ke střeše. Místo vybereme tak, aby nehrozilo zasypání budky uskladněným krmivem.

Puštík obecný (Strix aluco) žije ve všech typech lesních porostů, od horských lesů po městské parky. K hnízdění využívá především dutiny ve starých stromech a méně často i půdy budov. Dřevěná budka pro puštíky by měla mít vnitřní rozměr dna 30x30 cm a výšku 45 cm. Kruhový vletový otvor o průměru 12–15 cm umístíme v horní třetině přední stěny. Budky pro puštíky vyvěšujeme na kmeny vzrostlých stromů do výšky 4–10 m pomocí dřevěné lišty upevněné na zadní straně nebo silnějšího nekorodujícího drátu. Vzdálenost od okraje lesa by neměla být větší než 100 m. Lze je vyvěšovat podél lesních cest, na okraje pasek, ale také do větších lesoparků či ovocných sadů.

Pro snadnější kontrolu, čištění a výměnu výstelky musíme pamatovat na otevírací střechu nebo část přední stěny. Do dna budky vyvrtáme několik otvorů o průměru zhruba do 1 cm, aby hnízdo odspodu větralo. Dno budky vždy zapouštíme do bočních stěn. Snížíme tak riziko jeho upadnutí, až hřebíky, či šrouby časem ztratí svou pevnost. Pro začlenění budky do prostředí ji natřeme tmavou barvou. Sovy si nestavějí vlastní hnízdo, proto je nutné do budky připravit základ hnízda z klacíků, slámy nebo lesní hrabanky. Do blízkosti vletového otvoru nakonec umístíme látku odpuzující pachem predátory. Proti kunám se osvědčil kousek podpalovače Pepo.

Vyvěšením vše teprve začíná
Sovy začínají hledat místa pro hnízdění již na konci zimy, a tak je nejlepší instalovat budky již na sklonku podzimu. Sovy mohou budky obsadit hned první jaro, ale zvláště u vzácných druhů (sova pálená) to může trvat i několik let, než bude nabídnuté bydlení využito. To, že je budka obsazená, poznáme podle bílého trusu a tzv. vývržků v okolí. Do budek není dobré zbytečně nahlížet, protože může dojít k vyplašení hnízdících ptáků a opuštění mláďat. Sýc rousný a sova pálená patří navíc mezi zvláště chráněné druhy živočichů a pro kontrolu obsazených budek je nutná patřičná výjimka ze zákona. Z tohoto důvodu je dobré požádat o pomoc při kontrolách ochránce přírody, kteří takovou výjimku mají.

Vytiskněte si vlastní letáček Nový domov
Nyní máte možnost si sami, s použitím obyčejné tiskárny, vytisknout leták Nový domov, který před nedávnem v rámci programu Budou žít? vydal Klub ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země. Leták Nový domov je uzpůsoben tak, že jej lze vytisknout pomocí běžné černobílé tiskárny. Podklady pro tisk naleznete zde.

Vytiskněte si vlastní letáček Nový domov

23.11. 2005
Program Budou žít? - nyní máte možnost si sami, s použitím obyčejné tiskárny, vytisknout leták Nový domov, který před nedávnem v rámci programu Budou žít? vydal Klub ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země. Leták Nový domov poskytuje návod na výrobu a údržbu hnízdních budek pro vybrané druhy sov a je uzpůsoben tak, že jej lze vytisknout pomocí běžné černobílé tiskárny. Podklady pro tisk naleznete zde.

KODAS vydal leták Nový domov

04.11. 2005
Program Budou žít? - Klub ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země vydal informační leták, jehož prostřednictvím chce zájemcům o ochranu přírody poskytnout návod na výrobu a údržbu hnízdních budek pro vybrané druhy sov.
Leták Nový domov si můžete bezplatně objednat na adrese Klubu, prostřednictvím SMS nebo e-mailem:

Klub ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země
Mladé Bříště č.2.
396 01 Humpolec
e-mail: kodas-dz@email.cz
mobil: 737 319 029
SMS: 737 319 029

KODAS pomáhal na Kladensku

24.10. 2005
Program Pomoc přírodě měl 14. – 16. října 2005 na programu podzimní víkendovou brigádu, která se za nádherného počasí konala v Kladně-Čabárně. Tentokrát jsme pomohli s obnovou pozorovatelny na naučné stezce, pálili jsme vyřezané keře a uklízeli jsme po neukázněných turistech. Pracovníci stanice pro nás připravili perfektní zázemí od ubytování, přes jídlo až k večernímu programu ve stanici. Účast byla opět malá, ale přesto za námi byl vidět pořádný kus práce.

Ochrana motáka ustoupila výstavbě automobilky

21.10. 2005
Ostrava - Stavbě průmyslové zóny v Dolní Lutyni na Karvinsku už zřejmě nic nebrání. Hlavní překážkou výstavby zóny byla ochrana vzácného ptáka motáka pochopa v rámci programu Natura 2000. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ustoupila tlaku Severomoravského kraje. Návrh ještě musí schválit Evropská unie. O zóně se hovoří v souvislosti se zvažovanou výstavbou automobilky Hyundai v ČR.
Právě zájem korejské společnosti Hyundai prý přinesl zvrat v jednání o výstavbě zóny. Agentura ochrany přírody a krajiny se nyní rozhodla, že motáka nezapíše na seznam chráněných druhů ptačí zóny Heřmanský stav. Tím se může chráněná zóna výrazně zmenšit a vytvoří se prostor pro zónu průmyslovou.
Kraj původně investorovi nemohl nabídnout žádnou bezproblémovou zónu - v Nošovicích na Frýdecko-Místecku jsou problémy s vlastníky pozemků, v Mošnově na Novojičínsku není hotova infrastruktura a v Dolní Lutyni měl kraj potíže s ekology.
Podle vedoucího ostravské pobočky AOPK Petra Birkena vynětím motáka pochopa ptačí zóna svou atraktivitu neztratí. "Moták bude u Dolní Lutyně přirozeně žít dál, nikde se nebude stěhovat. Máme zprávy, že pravidelně loví na nádvoří dětmarovické elektrárny, kde vidí myši pravděpodobně lépe než mezi trávou v polích, takže bude mít i dost obživy," řekl Birken.
Kraj změnu postoje ekologů přivítal. "Jsme rádi, že ochránci přírody dokázali udělat vstřícný krok," řekla mluvčí krajského úřadu v Ostravě Šárka Swiderová. "Vše ale ještě rozhodnuto není. Návrh musí schválit Evropská komise, zapracován musí být i do územního plánu v Dolní Lutyni," naznačila nejbližší budoucnost projednávání vzniku průmyslové zóny v Dolní Lutyni Šárka Swiderová.
Zatím není jasné, zda už se Hyundai pro investici na severu Moravy rozhodl. O definitivním rozhodnutí Hyundai pro severní Moravu před časem informovala agentura Reuters, česká strana jej ale zatím nijak nekomentovala ani nepotvrdila. O velkém zájmu svědčí návštěva moravskoslezského hejtmana Evžena Tošenovského a ostravského primátora Aleše Zedníka v Jižní Koreji, kam odjeli na osobní pozvání šéfa automobilky.
V případě úspěchu kraje by Hyunai postavila na Ostravsku továrnu za 30 miliard korun s produkcí kolem 300.000 vozů ročně. Podle oborníků by to nastartovalo hospodářský růst na nezaměstnaností postižené severní Moravě.

Zdroj: EkoList

Do Beskyd se vrátí orli skalní

04.10. 2005
Do Beskyd by se po více než 100 letech mohl vrátit orel skalní. Projekt na obnovu populace kriticky ohroženého druhu ptáků, který byl v České republice zcela vyhuben, chystají čeští a slovenští ochránci přírody a ornitologové. První mláďata orlů ze slovenských Kysuc chtějí ornitologové vypustit v Beskydech příští rok v létě.
Projekt stěhování orlů ze Slovenska má trvat pět let. Bude stát přes 2,5 milionu korun. "Pokud se v Beskydech uchytí alespoň dva hnízdní páry, je to možná maximum toho, co si nyní můžeme přát," řekl LN vedoucí Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Moravě Petr Orel.

V celé Evropě dnes hnízdí asi 5500 párů orlů skalních. Jedinými zeměmi, kde byli zcela vyhubeni, jsou Česko a Irsko. V Irsku se však již orlové do přírody vrátili. Od roku 2001 jsou tam dovážena mláďata orlů ze Skotska. V uplynulých čtyřech letech vypustili 35 orlů, 21 jich přežilo.



Sovy pálené zamířily na Vysočinu

12.09. 2005
program Budou žít? - na základě televizní reportáže o kritickém stavu populace sovy pálené na Vysočině, se sdruženi AVES z Kladna rozhodlo věnovat pro vypuštění sovy pálené z odchovu své stanice. Prostřednictvím krajských hejtmanu Středočeského kraje a kraje Vysočina doputovalo 11 sov až na Humpolecko. Vypuštění jedné skupiny na půdu kravína se měl v pátek
zúčastnit i sám hejtman kraje Vysočina. Nakonec se však omluvil a tak vypuštění proběhlo jen za účasti novináři. Mladé sovy pálené budou vypuštěny do přírody během tohoto týdne a určitě pomohou posílit populaci v dané oblasti.
Sovy pálené jsou takto vypouštěny několikrát ročně v rámci programu „Budou žít?“, který vnikl v roce 1994 a postupně řeší několik projektů praktické ochrany s navazujícími projekty osvětovými. Hlavním projektem je projekt Budou žít? na ochranu sovy pálené na Vysočině, v rámci kterého instalujeme na okresech Pelhřimov, Havlíčkův Brod a Kutná Hora hnízdní budky pro tuto sovu, vypouštíme mláďata z umělého odchovu pro posílení výskytu v přírodě. Jako součást tohoto projektu je okrajově prováděno mapování výskytu sýčka obecného. Do programu Budou žít? patří i čtyři projekty Podpora dutinových druhů živočichů v rámci kterých instalujeme ve zvláště chráněných územích na okrese Pelhřimov a Jihlava hnízdní budky pro sýce rousné a puštíky obecné, ale také pro drobné pěvce a netopýry. Podpora hnízdních možností pro sýce rousného je řešena i v samostatném projektu na okrese Pelhřimov. Posledním projektem je Skřítek mezi dravci. Spočívá ve vyvěšování hnízdních budek do volné zemědělské krajiny pro skřítka mezi dravci - poštolku obecnou. Nezapomínáme ani na osvětu v rámci které vznikla výstava o životě, příčinách ohrožení a možnostech ochrany nazvaná Ohrožené královny noci.

Pytláci plenili hnízda chránéných dravců

07.09. 2005
MORAVA - Severomoravská policie odhalila gang obchodníků s ptáky. V lesích vybírali hnízda dravců a mláďata prodávali. Při domovních prohlídkách našli policisté přes 120 ptáků včetně ohrožených druhů. Policie čtveřici obvinila, mužům hrozí tři roky vězení.

Tři pachatelé ve věku 20 až 50 let byli z Moravy, jeden ze západních Čech. Policie s největší pravděpodobností obviní také další lidi, kteří s nelegálně získanými dravci dále obchodovali.
"Pachatelé v lesích po celé zemi vybírali hnízda dravců. Vybraná mláďata odchovávali a dokrmovali, aby je mohli prodat," uvedl kriminalista Petr Pikala. Dodal, že v rámci České republiky se jedná o ojedinělou trestnou činnost.
"Při domovních prohlídkách našli policisté i ostříže lesní, jimž hrozí vyhubení," řekl zástupce vedoucího oddělení hospodářské kriminality Michal Hakuna.
Ptáky gang prodával za 1500 až 4000 korun. Policisté zatím odhadují výdělek pachatelů na zhruba 50 tisíc korun, jde však pouze o dosud zdokumentované případy. Pachatelé měli odběratele po celé zemi a není vyloučeno, že někteří dravci putovali i do zahraničí.
Policií nalezená zvířata skončila v záchranné stanici v Bartošovicích na Novojičínsku, zřejmě se je podaří v krátké době vrátit zpět do přírody.
Podezřelí si vyslechli obvinění z neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy. Policie je stíhá na svobodě, u soudu jim hrozí až tři roky vězení.

Zdroj: iDNES, ČTK

Na Rokycansku se zřejmě rozšiřuje orel mořský

01.09. 2005
ROKYCANSKO - Ornitologové se domnívají, že se na Rokycansku rozšiřuje vzácný orel mořský. Usuzují tak z toho, že v minulých dnech zpozorovali dravce na Kařezských rybnících, což je poměrně daleko od jejich hnízdiště na Padrťských rybnících.
"Vypadá to tak, že mláďata starých orlů z Padrťských rybníků, kteří tam hnízdí už asi šest let, si hledají nové vlastní teritorium," uvedl Moulis. Kařezské rybníky jsou od roku 1992 přírodní památkou kvůli ochraně hnízdišť a tahové lokality vodního ptactva.

Orel mořský je mohutný dravec. Rozpětí křídel dosahuje až 240 centimetrů. Staří ptáci jsou hnědí se světlejší hlavou a bílým ocasem. Mladí ptáci jsou temně hnědí, ocas mají hnědě mramorovaný. Orel se živí převážně rybami, nepohrdne však ani kachnou či jiným vodním ptákem.

"Pták je věrný svému hnízdišti. V době toku krouží samec i samička v těsné blízkosti, předvádějí hravé střemhlavé lety a dotýkají se drápy. Je to pěkná podívaná". Doplnil, že orlí hnízdo je obrovská stavba z větví. Pták si ho buduje na nejvyšších a nejstarších stromech, někdy i na skalách.

Kdysi byl orel mořský hojným ptákem. Pak v Česku asi 100 let nehnízdil. Teprve v 70. letech minulého století se začala jeho populace obnovovat. Nyní je v Česku zhruba 30 hnízdících párů, dodal Moulis.

Zdroj: Ekolist

Neznámý pytlák postřelil sokola

25.08. 2005
PAVLOV (ČTK) - Neznámý pytlák postřelil v Ledči nad Sázavou jedno ze dvou mláďat chráněného sokola stěhovavého, které odchovali ve Stanici ochrany fauny v Pavlově na Havlíčkobrodsku. Začátkem července zoologové mladé sokoly vypustili na hradě v Ledči. O samci, který po pár dnech zmizel, nemají zatím žádné zprávy. Postřelenou sokolici našel chodec v kolejišti nedaleko hradu. Přivolaní hasiči se jí ujali a předali zpět do péče chovatelů z pavlovské stanice.

"Střela sokolici prolétla ramenem křídla," řekl ČTK vedoucí havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a šéf poradního sboru záchranného programu sokola v Česku Václav Hlaváč. I když v ČR v posledních letech hnízdí kolem 20 párů, jen ve stanici v Pavlově za pět let ošetřili už třetího postřeleného sokola.

"Mrtví či zranění ptáci bývají obvykle nalezeni až po nějaké době. I když rentgen jednoznačně prokáže, že chráněný pták byl zastřelen brokovnicí, najít pachatele se nedaří," konstatoval Hlaváč. Nimrod by podle něj na chráněného dravce mohl střílet snad z neznalosti či z předsudků.
Podle posledního sčítání bylo letos v Česku obsazeno asi 27 sokolích hnízd, ne každý pár ale vyvedl mladé. Všechna hnízdiště ornitologové každoročně sledují. V 70. letech minulého století sokoli z území Česka úplně zmizeli. Nyní sídlí hlavně v pohraničních horách.

Ve stanici v Pavlově si lidé mohou prohlédnout 11 sokolů, sedm z nich je chovných, čtyři zranění. Záchranným programem sokolů stěhovavých se tam zabývají zhruba deset let.

Zdroj: www.ekolist.cz

Další sovy míří na Vysočinu

08.08. 2005
Budou žít? - Pro zachování populace sovy pálené na Vysočině vypouštějí členové Klubu ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země do volné přírody mláďata této sovy z umělých odchovů. Nejčastěji pak ze zoo a stanic pro poraněné živočichy. V těchto dnech přicestovala na Vysočinu skupina tři mláďat odchovaných ve stanici Zelené Vendolí u Svitav, která budou doplněna o další sovy z odchovu Stanice ochrany Fauny Pavlov u Ledče nad Sázavou. Celá skupina bude přibližně měsíc připravována na vypuštění. Za tuto dobu si sovy procvičí létání a lov připravené živé kořisti tak, aby v přírodě přežily.

Sova pálená na okrese Pelhřimov stále ještě hnízdí

07.08. 2005
Budou žít? - V rámci projektu Budou žít ? na ochranu sovy pálené na Vysočině provedli členové Klubu ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země kontrolu 90 hnízdních budek rozmístěných v zemědělských objektech okresu Pelhřimov. „Hnízdiště obsazené v minulých letech zůstalo v letošním roce neobsazeno, ale sova pálená zahnízdila o dvě vesnice vedle, kde z budky umístěné ve stodole soukromého zemědělce vylétlo 5 mláďat,“ říká vedoucí projektu Pavel Koubek. V současné době, je to bohužel jediné prokázané hnízdění této sovy v kraji Vysočina, ale ještě bude kontrolováno 100 budek na okrese Havlíčkův Brod.

Dobrovolníci pomáhali handicapovaným dravcům

03.08. 2005
Program Pomoc přírodě - v záchranné stanici Zelené Vendolí jsme se sešli od 27. do 31. července na letním táboře pořádaném v rámci programu Pomoc přírodě. Přijelo celkem 21 pomocníků, nejmladšímu bylo pět let a nejstaršímu zhruba desetkrát víc.
Zvládli jsme vybudovat nový mokřad i s lávkou a ochranným zábradlím, šikovné ženské ruce upravily pletivo na voliéře pro drobné pěvce, děti pomáhaly při čištění a úpravě některých voliér a také při úklidu dřeva nebo navážení kamenů pro břehy mokřadu. Stará vrata od stodoly nahradila nová stěna i s precizně zabudovanými dveřmi, srnčí zvěř se dočkala propojení dvou výběhů. Také zbyl čas na úpravy v části, která je určená pro táboření během podobných dobrovolnických akcí – jeden stan je opravený, jeden nový přibyl.
Nejen prací živ je člověk, takže hlavně večery a také čas poledního parna patřily hrám a odpočinku. Každý večer jsme se u ohně na dlouhé minuty ocitli v nechvalně známém městečku Palermu nebo jsme si procvičili hlavy při logických hrách. Nezahálely ani karty, dáma nebo pexeso. O zatažení dospěláků do víru her se samozřejmě postaraly hlavně přítomné děti a myslím, že to nebylo nikomu nepříjemné. Zatížen všední prací během roku si člověk snadno a často zapomene hrát a trochu se zastavit v nepříjemném shonu.
Přestože teploty od čtvrtka do soboty šplhaly vysoko nad tropickou třicítku a v sobotu v noci přišla série silných bouřek, podařilo se nám udržet dobrou náladu po celý tábor a to bez zdravotních komplikací. Letošní letní tábor se vydařil na jedničku!

Na Slovensku zastřelen raroh velký

01.07. 2005
BRATISLAVA - Tri opustené zachladnuté vajíčka vzácneho sokola rároha (raroha velkého) našli ochranári pri Dolnej Krupej v hniezdnej búdke, na ktorej boli stopy po streľbe z brokovnice.

"S veľkou pravdepodobnosťou tu došlo k nezákonnému odstrelu samičky druhu, ktorý je na Slovensku ohrozený zánikom," tvrdí Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku. Okrem toho podľa neho neznámy páchateľ zmaril hniezdenie najohrozenejšieho dravca Európy, z ktorého na Slovensku tento rok hniezdi už iba 15 párov. "Stačí niekoľko hodín a vajíčka bez samičky zachladnú, tieto tam už boli zrejme niekoľko dní," povedal Chavko pre TASR. Ochranári podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu pytliactva aj ohrozenia rastlín a živočíchov.

Štátna ochrana prírody SR a Ochrana dravcov na Slovensku pritom práve realizuje so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou projekt na záchranu tohto kriticky ohrozeného sokola. Sokol rároh sa dostal medzi celosvetovo ohrozené druhy po tom, čo jeho populácia poklesla najmä na hniezdiskách v strednej Ázii. Tam sú rárohy predmetom nekontrolovaného obchodu, hlavne na sokoliarske účely. V celej Európe hniezdi iba do 600 párov. Nezákonné odstrely sú jednou z foriem vtáčej kriminality, ktorú možno považovať za vážny celosvetový problém. Najčastejšími obeťami prenasledovania sú dravé vtáky a sovy a neraz ide o kriticky ohrozené druhy. Ich nenahraditeľný význam v prírode je podľa ochranárov stále v pozadí nezmyselnej a hlboko zakorenenej predstavy o dravcoch ako škodnej zveri.


Zdroj: Ekolist

Otravy dravců a sov rodenticidy

30.06. 2005
Zahájení kampaně za zodpovědné používání prostředků proti hlodavcům, podporované průmyslovými podniky, bylo uvítáno vládní organizací English Natur, vládními poradci pro ochranu přírody a Královskou společností pro ochranu ptáků (RSPB) jako „vítaná iniciativa při ochraně dravých ptáků“

Zemědělci a zemědělští pracovníci jsou ve Velké Británii vyzýváni k zodpovědnosti při používání prostředků proti hlodavcům aby snížilo riziko otravy dravých ptáků včetně luňáka červeného, sovy pálené a poštolky obecné.
Kampaň za Zodpovědné používání prostředků proti hlodavcům doporučuje průběžné sledování míst, kde byla položena návnada, co nejrychlejší odstranění otrávených hlodavců a odstranění návnad po ukončení boje proti hlodavcům.

Luňák červený, sova pálená, poštolka a káně lesní stojí na vrcholu potravinového řetězce a jsou ohroženi konzumací jedů, protože tyto se hromadí v jejich těle až do smrtelné dávky. Obzvášť ohrožený je luňák červený, protože se většinou živí zdechlinami a tím se zvyšuje riziko jeho otrávení.

Ian Carter, ornitolog organizace English Nature prohlásil: “Typ krysího jedu a způsob jakým majitelé pozemků, zemědělci a hubitelé škůdců bojují proti hlodavcům rozhoduje o životě či smrti našicj nejzajímavějších dravců. Budeme nabádat drobné zemědělce, aby raději chytali potkany a myši do pastí, dříve než se přemnoží a bude nezbytné přistoupit k boji chemickými prostředky. Pokud populace hlodavců není dosud odolná vůči krysím jedům prvni generace, jako např. Warfrarin, je lepší používat tento, protože zhoubné účinky na dravce, kteří pozřou potkaní zdechlinu, budou menší.”

„Bylo by katastrofou, kdyby tento úspěch byl ohrožen nedbalým používáním těchto jedů. “

Peter Newbery, odborník Královské společnosti pro ochranu ptáků prohlásil : Zvýšení stavů luňáka červeného je jedním z našich nejvýznamnějších úspěchů při ochraně ohrožených druhů za posledních 15 let a dnes je již téměř běžné tohoto nádherného ptáka v přírodě spatřit. Bylo by katastrofou, kdyby tento úspěch byl ohrožen nedbalým používáním těchto jedů“

Zdroj: RSPB

Mladí sokoli opustili hnízdo!

20.06. 2005
Akce Falco - všechna tři mláďata sokolů, jejichž hnízdo po dobu několika týdnů strážili dobrovolníci Klubu ochrany dravců a sov v Teplických skalách, dnes opustila své hnízdo. Po více jak půl století jsou to první úspěšně vyvedená mláďata na této lokalitě. Na stejném místě sokolí pár zahnízdil již loni. Z důvodu značného rušení procházejícími turisty však snůšku opustil a vejce tak zastydla. V letošním roce se podařilo dotčený úsek turistického okruhu pro turisty uzavřít a sokoli tak získali nezbytný klid na hnízdění. Klid na lokalitě uvítali také ostatní dravci. Jen ve sledované údolí vyvedlo v těsném sousedství sokolího hnízda sedm párů poštolek celkem třicet mláďat. Tím se potvrzuje, že jedním ze zásadních důvodů, které limitují nárůst počtu sokola stěhovavého v jednom z jeho historicky nejvýznamnějších hnízdišť je značná turistická zátěž území.

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené živočichy chráněné dle zákona. Jedná se dokonce o druh, jehož ochrana je prioritní v Evropské unii. Pro sokola a výra byla proto koncem roku 2004 vyhlášena Ptačí oblast Broumovsko, která je součástí evropské soustavy chráněných území NATURA 2000. Sokoli jsou velmi plaší ptáci, kteří vynikají svou obratností a rychlostí letu. Svou potravu loví převážně ve vzduchu – u nás se jedná zejména o holuby hřivnáče a drozdovité ptáky, převážně kvíčaly. Pro své lovecké schopnosti byl sokol vždy vyhledáván k sokolnickému výcviku. Jedním z důvodů ostrahy hnízd je proto také zabránění případnému vykradení hnízda nelegálními obchodníky se zvířaty. Největším nebezpečím pro snůšky a sokolí mláďata je však přítomnost lidí v blízkosti hnízda. Je-li samice vyrušena, opustí hnízdní dutinu. V případě chladného počasí tak může dojít k zastydnutí vajec nebo podchlazení a úhynu malých mláďat. Hnízdo navíc zůstane nechráněno proti jiným predátorům, mezi které patří zejména krkavci, výři a kuny. Ti mohou zničit snůšku anebo ukořistit mláďata (zdroj CHKO Broumovsko).

Do Teplických skal se vrátili sokoli

16.06. 2005
Po více jak půl století se ve skalním masívu Chrámových stěn podařilo sokolům vysedět mláďata. Po celou dobu hnízdění na jejich klid a bezpečí dohlíží dobrovolní strážci Klubu ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země. Jejich úkolem je především ochránit údolí Teplických skal proti vstupu turistů a zajistit tak vzácným dravcům klid na hnízdění. Právě rušení turisty bylo v loňském roce důvodem opuštění snůšky sokolím párem.

Území Adršpašsko-teplických skal a Broumovských stěn ležící v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko patřilo mezi historicky nejvýznamnější hnízdiště sokola stěhovavého spolu s oblastí Česko-Saského Švýcarska. Po druhé světové válce však sokoli postupně vymizeli prakticky z celé Evropy, zejména v důsledku používání nešetrných chemických přípravků v zemědělství, jako např. DDT. Sokol stojí na vrcholku potravní pyramidy a škodlivé látky z celého potravního řetězce se tak v jeho těle mohou kumulovat.

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené živočichy chráněné dle zákona. Jedná se dokonce o druh, jehož ochrana je prioritní v Evropské unii. Pro sokola a výra byla proto koncem roku 2004 vyhlášena Ptačí oblast Broumovsko, která je součástí evropské soustavy chráněných území NATURA 2000. Sokoli jsou velmi plaší ptáci, kteří vynikají svou obratností a rychlostí letu. Svou potravu loví převážně ve vzduchu – u nás se jedná zejména o holuby hřivnáče a drozdovité ptáky, převážně kvíčaly. Pro své lovecké schopnosti byl sokol vždy vyhledáván k sokolnickému výcviku. Jedním z důvodů ostrahy hnízd je proto také zabránění případnému vykradení hnízda nelegálními obchodníky se zvířaty. Největším nebezpečím pro snůšky a sokolí mláďata je však přítomnost lidí v blízkosti hnízda. Je-li samice vyrušena, opustí hnízdní dutinu. V případě chladného počasí tak může dojít k zastydnutí vajec nebo podchlazení a úhynu malých mláďat. Hnízdo navíc zůstane nechráněno proti jiným predátorům, mezi které patří zejména krkavci, výři a kuny. Ti mohou zničit snůšku anebo ukořistit mláďata (zdroj CHKO Broumovsko).

Strážci pokračují v hlídání sokolů

13.06. 2005
Akce Falco - I přes chladné počasí pokračují dobrovolní strážci Klubu ochrany dravců a sov v hlídání hnízd ohrožených sokolů.
V současné době je již strážení v CHKO Labské pískovce v posledním týdnu trvání a vše nasvědčuje tomu, že bude úspěšně dokončeno. V CHKO Broumovsko se zahnízdění sokolů opozdilo, a proto je zatim v plném proudu. Už teď však můžeme říci, že na svět, zejména díky vytrvalosti strážců, přišlo letos 7 mláďat, z toho 4 v Labských pískovcích a 3 na Broumovsku. Doufejme, že závěr strážení proběhne bez komplikací na všech stranách a hnízdění skončí úspěšně.
Myslíme ale, že už nyní můžeme poděkovat všem, kteří se na strážení podíleli a také těm, kteří nám s přípravou a propagací Akce Falco pomáhali.

Kalous ušatý: Pískáme, aby nás rodiče našli!

13.05. 2005
V posledních dnech se malí kalousové ušatí začali rozlézat z hnízd a posedávají na stromech v jejich blízkosti. Zatím nedokáží žít bez péče svých rodičů. Proto celou noc vydávají sípavý pískot, aby je našli a nakrmili. Rozhodně nepískají proto, že se ztratili.
Malí kalousové takhle budou dávat o sobě vědět (hlavně v noci) asi pět týdnů. Je to velmi nepříjemný zvuk. Na druhou stranu kalous ušatý člověku tuto nepříjemnost vynahradí lovem poloodrostlých potkanů a myší. Proto vás prosíme, nelikvidujte je!

Nedávno volala paní z Prahy 4 krátce před půlnocí do pražské stanice pro handicapovaná zvířata, aby si její pracovníci pro malého pískajícího kalouse přijeli. Stále nemohla pochopit, že jde o normální jev a kalous tak přivolává rodiče. V Bohnicích minulé jaro volající mladé kalouse někdo ubil kameny. Dopustil se tak trestného činu, bohužel však nikdy nebyl vypátrán. Na pražském Spořilově je situace zase opačná. Několik let po sobě tady brání mladé starý kalous. Dokonce z blízkosti stromů, kde mláďata sedí, odhání kolemjdoucí!

Pokud náhodou najdete mládě kalouse ušatého na zemi, pak pro něj udělejte jediné. Posaďte jej na strom nebo keř asi tak metr a půl nad zem. Tak zabráníte, aby se stal potravou koček, psů nebo obětí bezcitných lidí. Pro radu se také můžete obrátit na Národní síť stanic pro handicapované živočichy. Kontakty na jednotlivé záchranné stanice naleznete zde.

zdroj: www.ecn.cz

Dravci ve Velké Británii jsou stále pronásledováni...

10.05. 2005
Dravci ve volné přírodě Velké Británie jsou stále tráveni jedy, stříleni a chytáni do pastí, zatímco jejich vajíčka a mláďata jsou běžně kradena z jejich hnízd, jak ukazují poslední údaje RSPB (Ptáci v UK ). Tato organizace trvá na tom, že zákony chránící dravce nesmí být zmírněny. Zpráva s názvem Birdcrime 2002 vydaná společností RSPB ukazuje, že více než polovina z 591 útoků na divoké ptactvo byla namířena proti dravcům a sovám. Z toho 141 případů se týkalo zastřelení dravců nebo pokus o zabití jiným způsobem, 42 případů bylo potvrzeno nálezem těla nebo ilegálně nastavené pasti. Dalších 102 případů se týkalo otrávení, které mělo za následek smrt 32 dravců. A počet těchto zločinů na dravcích neklesá.
Luňák červený byl v roce 1989 v Anglii a Irsku reintrodukován po více než 100 letech úplného vyhubení. Jeho počty však klesají kvůli otráveným návnadám nastraženým na britském venkově. V roce 2002 byli čtyři červení luňáci otráveni a tři zastřeleni, dvanáct jich zahynulo v roce 2001 a jenom v první polovině roku 2003 bylo podle údajů RSPB otráveno devět luňáků. „Dravci jeko luňák červený nebo sokol stěhovavý, jsou nejoblíbenějšími ptáky ve Velké Británii, ale stupeň pronásledování těchto chráněných druhů dosahuje stejné intenzity, jako nejzávažnější zločiny páchané na divokých zvířatech. Tyto zločiny patří spíše do Viktoriánské éry než do dnešních časů, které jsou považovány za více osvícené".
Graham Elliott, vedoucí RSPB Investigations

Vajíčka a mláďata sokolů stěhovavých jsou stále loupena z hnízd

V roce 2002 bylo vykradeno 24 hnízd, což je 75 % z celkového zaznamenaného počtu 32 vyloupení hnízd dravých ptáků v tom roce. V první polovině roku 2003 bylo vykradeno 13 hnízd sokolů stěhovavých, což je 59 % z celkového počtu 22 zaznamenaných případů vykradení hnízd dravých ptáků. Sokol stěhovavý je zabíjen především myslivci a chovateli holubů, zatímco jejich hnízda jsou vykrádána sběrateli a ilegálními sokolníky.
V roce 2002 bylo vyšetřováno 33 pachatelů zločinů proti divokému ptactvu, z toho šest bylo odsouzeno k nepodmíněným trestům. To ukazuje, jak vážně berou britské soudy porušení zákonů o ochraně přírody. Devon a Cumbria patří k hrabstvím s nejvyšším počtů útoků na dravce, následují Northumberland, North Yorkshire, West Yorkshire, South Wales a několik oblastí ve Skotsku.

Zdroj: Birdlife International
Přeložila: Lenka Válková
kodas-dz@email.cz   |   © KODAS při sdružení Děti Země 2004