|   Úvod   |   Jak pomoci zraněným živočichům   |   Děti Země  |   Econnect
O KODASu Programy a projekty Kalendář akcí Podpořte nás Publikace Sponzoři Odkazy

Akce Falco

> sokol stěhovavý

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus) patří pro svůj vzhled, lovecké vlastnosti mezi nejznámější dravce, ale v dnešní době také bohužel nejvzácnější. Už v dobách středověku byl velice ceněn jako sokolnický dravec. Z jeho uloupení či zabití byly ukládány dokonce tresty smrti. Nařízením panovníků požíval vysoké ochrany.

Sokoli jsou známi velkou věrností ke svému hnízdišti, páry používají stejného hnízda po mnoho let. Po příletu brzy na jaře začnou "svatební lety" a samička snese začátkem dubna 3-5 vajíček, na kterých střídavě sedí oba rodiče 27-30 dní, kdy se líhnou mláďata. Ke hnízdění používá především skalní stěny, výškové budovy ve městech a vzácně hradní zříceniny a stromy. V kořisti převládají ptáci do velikosti kachny. Loví je skoro výhradně v letu.

V roce 1918 bylo na našem území zaznamenáno 24 hnízdících párů stavy nadále stoupaly. V polovině 60 let začal však být pozorován silný úbytek na celé severní polokouli. Například v tehdejší NSR bylo v roce 1950 předpokládáno hnízdění 320 - 380 párů, v roce 1965 však bylo evidováno jen 60- 80 párů a úbytek neustále pokračoval. V Čechách sokol vymizel v průběhu 70 let. Hlavními důvody poklesu stavu, bylo používání nechvalně známého prostředku DDT v zemědělství a přímé pronásledování člověkem.

Více než 30 let trval boj o zastavení postupného vymírání populace, než došlo k obratu a hnízdících párů začalo alespoň v některých oblastech přibývat. Díky ochraně v okolních zemích se začal tento vzácný dravec objevovat i u nás, ale přívětivého uvítání se nedočkal. Na jaře roku 1989 z jednoho hnízda v jižním Německu pečlivě hlídaného ochránci přírody vylétla čtyři mláďata označená kroužky. Jedna ze samiček se vydala na cestu dlouhou téměř 400 km do země, kde byli dávno sokoli vyhubeni. Její cestu ukončila střela nezodpovědného myslivce nedaleko Chebu. Viníka se nepodařilo vypátrat. Zpráv o pozorování sokolů však přibývalo. Díky snaze ochránců přírody, ornitologů a dalších zájemců o přírodu se podařilo rozběhnout Záchranný program pro sokola stěhovavého, v rámci kterého je prováděno mapování výskytu, zajištění ochrany obsazených hnízd, budování hnízd umělých a také vypouštění mladých sokolů z umělého odchovu pro posílení divoké populace. První hnízdění bylo prokázáno ale až v roce 1995 v Praze a tento rok byl pro návrat sokolů zlomový. Díky realizovaným opatřením hnízdí na území v současné době ČR 10-15 párů, které jsou nadějí pro návrat tohoto dravce do naší přírody. Nadějí velice křehkou a tak boj o jeho záchranu zdaleka nekončí.

Co můžete udělat Vy?

> zúčastnit se Akce Falco

kodas-dz@email.cz   |   © KODAS při sdružení Děti Země 2004