|   Úvod   |   Jak pomoci zraněným živočichům   |   Děti Země  |   Econnect
O KODASu Programy a projekty Kalendář akcí Podpořte nás Publikace Sponzoři Odkazy

Jak pomoci zraněným živočichům

> Jak pomoci zraněným dravým ptákům

Při procházce přírodou nebo cestou do zaměstnání se můžete setkat s poraněným živočichem, který potřebuje vaši pomoc. Nejčastěji se jedná o dravé ptáky. Pokud vám není jejich osud lhostejný, poradíme vám jak jim můžete pomoci a při tom neublížit.

> S čím se můžete setkat

Zraněný dravec - většinou nemůže létat. Brání se odchytu, je vystresovaný, před člověkem se snaží ukrýt nebo utéct. Brání se pařáty nebo zobákem. Vyhladovělý dravec zejména při dlouhodobě špatném počasí - je netečný, nebrání se odchytu, pouze se přikrčí. Mládě v prachovém peří nebo mládě se zbytky prachového peří - krčí se v úkrytu nebo se při našem příchodu snaží ukrýt.

> Co v jednotlivých případech dělat

Najdeme-li zraněného dravce, který se snaží bránit a ukrýt, pokusíme se jej opatrně chytit pomocí košile či svetru, které použijeme jako síť. V případě, že se nám dravce nepodaří chytit je nutné buď místo nálezu označit (svetrem, kapesníkem, větví) nebo tam nechat jednoho člověka, který sleduje kam se živočich ukryl a zavolat odbornou pomoc, která má zkušenosti s odchytem zraněných zvířat. Na transport je nejlépe použít uzavřenou papírovou krabici s otvory pro přístup vzduchu nebo třeba svetr, do kterého dravce zabalíme, tak aby si nemohl více ublížit.

V případě nálezu mláděte bychom se nejprve měli přesvědčit, zda ho nemůžeme vrátit k rodičům. Mládě v prachovém peří nejspíše vypadlo z hnízda. Když jej nezvládnete opatrně vrátit do hnízda sami, je důležité místo označit a ukázat jej přivolaným odborníkům. Pokud má mládě jen zbytky prachového peří, je velice pravděpodobné, že se již učí létat a rodiče jej krmí. V tomto případě posadíme mládě na vyvýšené místo, aby se nestalo obětí psa či kočky a počkáme zda přiletí rodiče s potravou. Trpělivé čekání v úkrytu nám možná přinese zajímavé zážitky při krmení a nebo zjistíme, že rodiče musíme zastoupit.

> Kde hledat pomoc

Odbornou pomocí rozumíme lidi, kteří umějí s dravými ptáky zacházet, znají jejich zvyky a potravní nároky. V tomto letáčku najdete adresy na některá pracoviště, která se péči o poraněné živočichy věnují a ve většině případů se postarají o všechny volně žijící živočichy. Může se však stát, že se nebudete moci dovolat či nebude možné zajistit okamžitou přepravu. V případě krvácejících ran je dobré co nejdříve vyhledat ošetření u veterináře. V domácím ošetření se snažíme zajistit klidný tmavý kout, pokud možno v teple. V případě, že dravec nepřijímá drůbeží či hovězí maso nakrájené na malé kousky sám, snažíme se mu je dávat přímo do zobáku. Ke krmení se nesmí používat vepřové maso nebo maso tepelně upravené. Vodu dáváme injekční stříkačkou nebo kapátkem přímo do zobáku. Mláďata musíme krmit každé dvě hodiny.

Naší snahou by mělo být zachránit nalezeného volně žijícího živočicha a vrátit jej do přírody. Proto se jej snažíme co nejdříve předat do péče odborníků. I dobře myšlená pomoc může někdy spíše uškodit a dlouhodobým držením volně žijícího živočicha bez patřičných výjimek porušujeme zákon.

kodas-dz@email.cz   |   © KODAS při sdružení Děti Země 2004