|   Úvod   |   Jak pomoci zraněným živočichům   |   Děti Země  |   Econnect
O KODASu Programy a projekty Kalendář akcí Podpořte nás Publikace Sponzoři Odkazy

O KODAS DZ

Klub ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země je skupina lidí, kterým není lhostejný osud ohrožených dravců a sov. Uvědomujeme si naléhavost současné situace a rozhodli jsme se společně tento neutěšený stav změnit. Ve svých programech a projektech se snažíme vytvářet podmínky pro návrat dravců a sov do naší krajiny, chránit jejich hnízda v době hnízdění a změnit postoj veřejnosti k nim. Rádi mezi sebou uvítáme každého, komu není osud dravých ptáků lhostejný a chce se zapojit do jejich ochrany.

V roce 1990 se rozhodla skupina ochránců přírody učinit přítrž nezákonnému vybírání mláďat vzácných dravců. Tehdy se několika desítkám dobrovolníků podařilo před vykradením uhlídat jediné hnízdo rarohů velkých, ostatní nestřežená hnízda byla ve sledované oblasti vykradena. Skupina lidí, která se sešla na Akci Falco (tak ji nazval jeden ze strážců) se již nedokázala rozejít, a tak vznikl Klub ochrany dravců a sov, který našel svůj prostor v ekologickém sdružení Děti Země (KODAS DZ).

Akce Falco se stala jednou z nejdůležitějších činností Klubu. Během dalších let se podařilo uhlídat před překupníky zvířat a rušením návštěvníky přírody několik desítek mláďat rarohů velkých, sokolů stěhovavých a orlů královských v ČR a na Slovensku. Žádné ze střežených hnízd nebylo vykradeno. Postupně se činnost KODAS DZ rozšířila o další projekty.

kodas-dz@email.cz   |   © KODAS při sdružení Děti Země 2004