Sova pálená
- možnosti ochrany
V hodině dvanácté přichází s pomocí člověk, který vše zavinil a tak by měl také vše napravit.
Dlouhodobými opatřením jsou změny v zemědělském hospodaření v krajině, které může jednotlivec velice těžko ovlivnit a budou trvat desítky let.
Poměrně rychlou pomocí je zajištění ochrany stávajících hnízdišť a budování hnízdišť nových.
Obsazená hnízdiště lze zajistit po dohodě s vlastníkem omezením vstupu do objektu či vyhlášením přechodně chráněné lokality . Je důležité zajistit průzkum církevních a historických objektů před začátkem oprav, při kterých může dojít k vyplašení hnízdících ptáků a opuštění snůšky nebo mláďat a nebo k přímému zničení hnízda. Ve většině případů lze situaci řešit dohodou, ve složitějších případech přenosem vajíček či mláďat . V zemědělských objektech, kde sovy hnízdí by měla být snaha o dohodu omezení provádění deratizace.
V zemědělských objektech je možné vytvořit relativně bezpečná hnízdiště pomocí vhodných hnízdních budek umístěných tak, aby nedošlo k zasypání uskladněným krmivem a zajištěných plechovými kryty proti vnikání predátorů.
V církevních a historických objektech záleží na dohodě se správci. Lze vytvořit vletový otvor do prostoru věže nebo půdy a nebo umístit přímo za vletový otvor hnízdní budku.
V zemědělských objektech by měli být zajišťovány "pasti" zakrytím nebo likvidací tak aby do nich ptáci nemohli spadnout.
Ztráty v zimním období lze eliminovat přikrmováním,ale tato metoda je však velice náročná časově i finančně.
Důraz by měl být kladen také na osvětu široké veřejnosti.
|